Az étrendkiegészítők egy kategóriájából származó termékek három rövidített elnevezésének alapja, nevezetesen a WPC, WPI és WPH, a WP, vagyis a „whey protein”, ami „tejsavófehérjét” jelent. A tejsavófehérjék a készítmények egy egész ágát alkotják, amelyet a sportolóknak és az étrendben fokozott fehérjeigényű embereknek szentelnek. Külön termékként és különféle keverékek formájában is kaphatók.
- WPC - tejsavófehérje koncentrátum
- A legjobb minőségű tejsavófehérje koncentrátum
- WPI - tejsavófehérje izolátum
- WPH - tejsavófehérje hidrolizátum
- Miben különböznek a fehérje kiegészítők? Összegzés
WPC - tejsavófehérje koncentrátum
A WPC néven ismert termék a fehérje kiegészítők leggyakrabban használt formája, nem csak a tejalapú kiegészítők kategóriájában. Egy tipikus tejsavófehérje koncentrátum 60-80 gramm fehérjét tartalmaz 100 grammonként, valamint néhány gramm zsírt és szénhidrátot. A WPC-t általában ultraszűrési eljárással nyerik, amelyben a fehérjefrakciókat, valamint a zsírokat és szénhidrátokat elválasztják egymástól. Könnyen emészthető termék, a benne lévő vegyületek könnyen felszívódnak a szervezetben.
A legjobb minőségű tejsavófehérje koncentrátum
A WPC az esszenciális aminosavak (EAA; esszenciális aminosavak) egyik legismertebb forrása, beleértve az elágazó láncú aminosavakat, azaz a BCAA-t. Fontos szerepet játszanak a nitrogén egyensúly kialakításában, amely a szervezet fehérjékkel való tápláltsági állapotának közvetett markere. Részt vesznek az edzés utáni regeneráció aktiválásában, és hozzájárulnak az izmok gyorsabb helyreállításához a kényelmes munkavégzés érdekében.
WPI - tejsavófehérje izolátum
Az izolátum egy koncentrátumhoz hasonló termék, de magasabb fehérjetartalommal és alacsonyabb zsír- és szénhidrát tartalommal jellemezhető. A tejsavófehérje összetételének ilyen módosítása a további szűrési eljárásnak köszönhetően lehetséges. Egy WPI-t tartalmazó étrendkiegészítő átlagosan 85 g fehérjét tartalmaz 100 grammonként, és körülbelül fele annyi szénhidrátot és zsírt tartalmaz, mint a WPC.
Az ilyen típusú termékek kedvezményezettjei általában olyan emberek, akik a lehető legnagyobb mértékben meg akarják "tisztítani" az étrendet az energiaforrásokból származó kalóriáktól, olyan anyagok javára, amelyek segítenek fenntartani az izomszövetet a legjobb állapotban, ami közvetve elősegíti a zsírtömeg elvesztését.
WPH - tejsavófehérje hidrolizátum
A hidrolizátum a következő "lépés" a tejsavófehérje alapú termék előállításához, amely szinte ugyanazt a fehérjét biztosítja és szinte azonnal megemésztődik és felszívódik a gyomor-bél traktusból. A WPH-t a tejsavófehérjék enzimatikus lebontásával nyerik, amely lehetővé teszi az elfogyasztott anyagok gyors szállítását a célszövetekbe. A hidrolizátumokat leggyakrabban olyan emberek választják, akik nagyon nagy mennyiségű fehérjét fogyasztanak és professzionális szinten edzenek.
Miben különböznek a fehérje kiegészítők? Összegzés
Mind a koncentrátumok, izolátumok, mind a tejsavófehérje-hidrolizátumok, amelyek a napi aminosav-szükséglet jelentős részét biztosítják, mind a BCAA, mind az EAA, nem csak a sportolók, hanem a fiatalok vagy az idősek és a professzionálisan aktívak, fizikailag és szellemileg egyaránt hasznosak lehetnek.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.