Az erősítő edzés az a pillanat, amikor szervezetünket az energiahordozók megnövekedett felhalmozódásának tesszük ki, ami viszont jó alkalom a kiterjedt étrend-kiegészítés alkalmazására. Az étrend-kiegészítők megfelelő keveréke nagyszerű módja annak, hogy felpörgessük az anyagcserét, lehetővé tegyük az izmok gyorsabb regenerálódását, és felgyorsítsuk a fehérjeszintézist.
- Tejsavófehérje (WPC/WPI)
- Kazein fehérje
- Leucin
- Carbo
- Kreatin
- Béta-Alanin
Bemutatunk egy 6 étrend-kiegészítőt tartalmazó listát, amelyeket edzés után használhat, hogy erőfeszítéseit az étrend terén is támogassa, ne csak szigorúan a testmozgás tekintetében.
Tejsavófehérje (WPC/WPI)
A tejsavó alapú fehérjék használata az optimális lehetőség a kiváló minőségű, könnyen emészthető, ugyanakkor EAA aminosavakban, köztük BCAA-ban gazdag fehérjék biztosítására. A shake formájában történő bevitel azt jelenti, hogy a fogyasztás után csaknem 45 perccel a fehérjékben lévő aminosavak keringeni kezdenek a vérben. Körülbelül 30 g tejsavófehérje elegendő ahhoz, hogy az edzés utáni első fehérjelöketet biztosítsuk.
Kazein fehérje
Annak ellenére, hogy a kazein fehérjét lassabban emésztjük, mint a klasszikus WPC-t, a WPC-vel való kiegészítés edzés után további előnyökkel járhat. A kazein valamivel erősebben serkenti az anabolizmust, így edzés utáni bevitele további táplálkozási előnyt jelent izmaink számára. Ha úgy döntünk, hogy a tejsavófehérje egy adagjához kazeint adunk hozzá, akkor 15 g elegendő. A piacon WPC fehérje és kazein keverékei is megtalálhatók, amelyek tökéletesek edzés után és napközben is.
Leucin
A leucin edzés utáni alkalmazása az ún. leucin küszöbbel áll kapcsolatban. Maga a meghatározás olyan leucin adag alkalmazására vonatkozik, amely meghatározza, hogy az anabolizmus stimulálásáért felelős anyagcsere-útvonalak egyáltalán aktiválódnak-e. Megfelelő adag leucin nélkül nem lehet izomtömeget építeni, ezt egyértelműen jelezni kell. Ha fehérje-kiegészítőt használunk, körülbelül 2-3 g plusz leucin adag is elegendő. Ha önmagában 5-6 g leucin adagról van szó, akkor edzés után, étkezés előtt fogyasszuk el.
Carbo
Az edzés utáni időszak a megfelelő időszak az ilyen típusú szénhidrátok fogyasztására. A Carbo a megfelelő összetételű fehérjékkel együtt sokkal kedvezőbb hatással van a regeneráció sebességére. Támogatja az inzulin felszabadulását is, ami az elfogyasztott tápanyagok vagy az edzés utáni táplálékkiegészítés további összetevőinek javulását eredményezi. Körülbelül 30-60 g szénhidrát lesz az optimális mennyiség.
Kreatin
Ez egy olyan anyag, amely nem hiányozhat egy testépítő étrend-kiegészítő menüjéből. A kreatin számos biokémiai folyamatot befolyásol szervezetünkben. Nemcsak az ATP-reszintézissel kapcsolatos energiafunkciókért felelős, hanem akár 20%-ban támogatja a glikogén tárolását is. Emiatt tökéletes kiegészítő a szénhidráttal való feltöltés fázisában, amiből sokkal többet tudunk így felhasználni. A kreatin nélkülözhetetlen kiegészítő minden edző személy számára, aki komolyan veszi alakját. Körülbelül 5 g-os adag erősítő edzés után elegendő a pozitív hatás eléréséhez.
Béta-Alanin
A béta-alanint ma már ugyanolyan gyakran emlegetik az edzés utáni táplálékkiegészítés kapcsán, mint a korábban említett kreatint. Ennek az az oka, hogy mindkét táplálékkiegészítő szinergikus hatású, így funkciójukban kiegészítik egymást. A béta-alanin növeli a karnozin szintjét az izmokban, ennek köszönhetően a szervezet gyorsabban megszabadul a hidrogénionoktól, ami viszont támogatja a regenerációs hatást. A béta-alanin adagja edzés után 3 g.
Forrás: anabolicminds.com/articles/6-best-post-workout-nutrients-35738/
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.