A kreatin olyan hatékony és sokoldalú táplálékkiegészítő, amely ismeretlen tényező sok ember számára. Azon személyek akik nem jártasak a dietetikában, a vélt mellékhatások miatt, bizalmatlanok. A tudományos irodalom azonban egyértelműen azt mutatja, hogy az egészséges és fizikailag aktív embereknek nincs mitől félniük. Ráadásul, most fedezik fel a kreatin használatának előnyeit, többek között neurológiai összefüggésben.
- Miért hatékony a kreatin?
- A kreatin és a vesék
- Kreatin és a máj
Miért hatékony a kreatin?
A kreatin aminosavakból álló vegyület, amely részt vesz olyan folyamatokban, amelyek az izmokat energiával látják el. A foszfokreatin lebontásával a szervezet részt vesz az ATP (adenozin-trifoszfát), azaz az alapvető energiaegység újraszintézisében. A becslések szerint körülbelül 1 g kreatint a szervezet maga termel, míg további 1 g-ot a húsok és halak fogyasztása biztosítja.
A fizikailag aktív embereknek általában napi 3-5 g kreatinra van szükségük ahhoz, hogy maximálisan kihasználják a teljesítménynövelő tulajdonságait. Emiatt fontos a kiegészítés. A kreatin a diétában, gyakran az első választás, ha jobb eredményeket szeretnénk elérni a sportban. Ennek a vegyületnek a por vagy kapszula/tabletta formájában történő bevételének köszönhetően, az izmok munkájával kapcsolatos energia hatékonyabbá válik.
A kreatin és a vesék
A kreatin egy olyan vegyület, amelyből a kreatinin metabolikus változások révén termelődik. Ha többet fogyasztunk,mint amennyire szükségünk van, a kreatin vizelettel történő kiválasztásához vezethet. Kreatinin szint és index a glomeruláris filtráció a vesebetegség egyik markere, de nem figyelhető meg káros hatás a kreatin szedésénél, a vese egészségére olyanoknál akiknél nincs vese betegségre való hajlam és kreatint használnak az edzés utáni regenerációhoz és a sportteljesítmény javításához. Használata azonban nem javasolt jelenleg, a vesebetegségben szenvedőknek, valamint azoknak, akikről megállapították, hogy fokozott a vesebetegség kockázata.
Kreatin és a máj
A kreatin legnagyobb készlete a vázizmokban található, de a kreatin a májban termelődik. Egészséges és fizikailag aktív emberekkel végzett kreatin vizsgálatokban, pl. az edzés utáni regeneráció támogatására általánosan javasolt adagokban nem figyeltek meg a negatív hatást az egészségére.
Való igaz, hogy a kívülről, kiegészítés formájában történő beadása elváltozásokhoz vezethet, egyes májra jellemző enzimek aktivitásában, azonban ezek a változások egyenletesek lehetnek és egészségügyi szempontból nem jelentenek veszélyt. Figyelemre méltó az is, hogy vannak arra utaló jelek, hogy a kreatin alkalmas a zsír felhalmozódás megakadályozásában a májban, ami fontos a máj elzsírosodás betegségének a megelőzésében. Ez a betegség, ha nem diagnosztizálják időben, hozzájárulhat a fibrózis és a szisztémás tünetek súlyosabb következményeihez.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.