A D-vitamin az emberi szervezet működéséhez és egészségéhez nélkülözhetetlen mikrotápanyag. Fontos megjegyezni, hogy zsírban oldódik. Ezért optimális, ha ezt a makrotápanyagot tartalmazó étkezésekkel együtt fogyasztjuk.
- Hogyan ellenőrizhető az esetleges D-vitaminhiány?
- D-vitamin - hatása az emberi szervezetre
- Ajánlott D-vitamin adagolás?
- D-vitamin K-vitaminnal együtt?
A tudósok a D-vitamin két uralkodó formáját azonosították és számokkal jelölték meg:
- D3-vitamin, a kolekalciferol elnevezéssel találkozhatunk - főként az állatokból származó élelmiszerekben található.
- D2-vitamin - másik neve ergokalciferol - főként gombákban és kisebb mennyiségben növényekben található meg.
Nagyobb aktivitása, azaz a szervezet D-vitamin-szintjének emelésére való képessége miatt a D3-vitaminra kell a fő hangsúlyt fektetni. A D-vitamin a (védtelen) bőrünkben is termelődik, amikor napfénynek vagyunk kitéve.
Mivel azonban a Lengyelországhoz hasonló szélességi fokokon élő emberek az évnek csak egy nagyon korlátozott időszakában (nyáron) élvezhetik teljes mértékben a napfény előnyeit, és még ekkor is gyakran bent vannak az irodában/iskolában, becslések szerint rengeteg embernek lehet hiányérzete. Az Egyesült Államokban 4 emberből 3 tartozik ebbe a csoportba. Sőt, ami még rosszabb, a hiányos emberek száma az elmúlt években megduplázódott!
Hogyan ellenőrizhető az esetleges D-vitaminhiány?
Ez egy vérvizsgálattal történik, ahol az 5-hidroxi- D3-vitamin (25 (OH) D) szintjét határozzák meg. A 30 ng/ml feletti érték elegendő szintet határoz meg.
Érdemes azonban tudni, hogy például a sportolók akkor rögzítik a legnagyobb neuromuszkuláris teljesítményüket, ha az 5-hidroxi-vitamin D3, (25 (OH) D) szintje akár 50 ng/ml is lehet! Vagyis jóval az elégséges szint felett!
Ezért, amikor nincs lehetőség a fedetlen bőr napozásra, gondoskodni kell a megfelelő D3-vitamin-bevitelről - a legjobb források közé tartoznak a halak, pl. a hering, a szardínia, a tonhal, a lazac és a tojássárgája, és amikor ezek a mennyiségek nem elegendőek, meg kell fontolni a célzott D3-vitamin-pótlás lehetőségét.
D-vitamin - hatása az emberi szervezetre
Csontrendszer - a D-vitamin a csontrendszerre ható alapvető mikrotápanyagok közé tartozik; a megfelelő D-vitaminszint, különösen idősebb korban, a csonttörések kockázatának csökkenését eredményezheti.
Tesztoszteronszint - a D-vitamin szükséges ahhoz, hogy a férfi szervezet képes legyen a megfelelő mennyiségű tesztoszteron termelésére.
Szív- és érrendszer - a szív- és érrendszer megfelelő működésének fenntartása, és ezáltal az ezen betegségekből eredő halálozás csökkentése érdekében is fontos a megfelelő D-vitaminszint biztosítása.
Zsírszövet - a szervezet megfelelő D-vitamin-állapotának biztosítása hatással lehet a zsírszövet csökkentésére.
Asztma - a megfelelő mennyiségű D-vitamin a szervezetben csökkentheti az asztmás rohamok gyakoriságát.
Felső légúti fertőzések kockázata - a D-vitamin kulcsszerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében; különösen a felső légúti fertőzések szezonjában a megfelelő D-vitaminszint kritikus lehet a szervezet kórokozók elleni küzdelemben.
A megfelelő D-vitaminszint biztosítására való odafigyelés egyéb előnyei:
- az izomnövekedés ütemének növelése
- fokozott erő
- jobb izomállóképesség
- jobb mozgáskoordináció
- a gyulladások előfordulásának csökkentése
- jobb reakcióidő
- jobb edzés utáni regeneráció
- a megfelelő vérnyomásszint támogatása
- a szövetek jobb inzulinérzékenysége
- a rák bizonyos típusainak lehetséges csökkent kockázata
Ajánlott D-vitamin adagolás?
Az esetleges D-vitamin-hiány megszüntetésére a következő pótlási módszerek ajánlottak:
Napi - ahol a National Academy of Science (USA) által felnőttek és serdülők számára ajánlott 4000 NE vagy ennek megfelelően ennél kisebb felső adagot alkalmaznak.
Időszakos - például heti egyszer, 8 héten keresztül 50 000 NE D3-vitamin adagot alkalmazva.
Rendszeres alternatíva - havonta egyszer 50 000 NE D-vitamin fogyasztása.
Krónikus D-vitaminhiány és nagy dózisok szükségessége esetén orvoshoz kell fordulni. Az esetleges hiány mértékéről pedig vérvizsgálattal kaphatunk információt.
D-vitamin K-vitaminnal együtt?
Egy ilyen kombináció tűnik a legmegfelelőbbnek, mivel a két vitamin együttes pótlása bizonyos egészségügyi paraméterek javulását eredményezheti.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.