A kutatások átfogó elemzését követően 2020-ban egy tudóscsoport ismertette a tejsavófehérjéken alapuló fehérje-kiegészítők cukorbetegek, prediabéteszes és metabolikus szindrómában szenvedők általi használatából eredő lehetséges egészségügyi előnyöket. Ezek az eredmények értékes ismereteket nyújthatnak dietetikusok, orvosok és sportolók számára.
- Fehérje-kiegészítők a cukorbetegek étrendjében
- Milyen előnyei vannak a tejsavófehérje-kiegészítésnek?
- Fehérje-kiegészítők alkalmazása cukorbetegségben
- Miről nem szabad megfeledkezni?
Fehérje-kiegészítők a cukorbetegek étrendjében
Egy iráni egyetem kutatói részletes keresést végeztek az alapvető adatbázisokban, köztük a PubMed, a Web of Science, a Cochrane Library és a Scopus között, hogy megbízható klinikai tanulmányokat keressenek, amelyek a fehérje-kiegészítők hatását tesztelték. Az elemzés 22 vizsgálatra összpontosított, amelyekben az egyik csoport étrend-kiegészítőt, a másik pedig placebót kapott.
Az egyes projektek cukorbetegséggel és/vagy metabolikus szindrómával küzdőket vontak be, és az étrend-kiegészítési időszak 1-6 hónapig tartott. Egyes vizsgálatokban az adag elérte a napi 90 g-ot, de a legtöbb tanulmányban nem volt olyan magas.
Milyen előnyei vannak a tejsavófehérje-kiegészítésnek?
Befolyásolja a glikémiát
Az áttekintés egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a tejsavófehérje-kiegészítés jelentősen javított számos, a glükóz anyagcserével és az inzulinérzékenységgel kapcsolatos mutatót. Az elemzés különösen a glikált hemoglobin (HbA1c) szintjének jelentős csökkenését mutatta ki, amely a vérsejtekben az elmúlt hetek glükózszintjét jelzi, az inzulin, a cukorszintet szabályozó hormon, valamint az inzulinrezisztencia értékelésének homeosztatikus modelljében (HOMA-IR), amely a szövetek inzulinre való érzékenységét írja le.
Lipidekre gyakorolt hatás
Érdekes módon a tejsavófehérje-kiegészítés a lipidparaméterekre is jótékony hatással volt. A tanulmány kimutatta, hogy a trigliceridek, az összkoleszterin és az LDL-koleszterin szintje jelentősen csökkent a tejsavót fogyasztó csoportban. Ezt nem szabad elfelejteni, mert a súlyos cukorbetegség általában az érelmeszesedés kockázatának szabályozásával kapcsolatos problémákat is okoz.
Fehérje-kiegészítők alkalmazása cukorbetegségben
Egy adag fehérjepor, amely általában körülbelül 20-30 gramm fehérjét tartalmaz, egy adott étkezés teljes fehérjeszükségletét fedezheti. A tipikus fehérjebeviteli ajánlás általában napi 1,2-2,0 g testtömeg-kilogrammonként. Ez azt jelenti, hogy egy 70 kg-os embernek akár napi 140 gramm fehérje bevitele is javasolt.
Két-három adag fehérjepor körülbelül 40-90 grammot fedezhet, ami a napi fehérjeszükséglet 30-60%-a. Érdemes megjegyezni, hogy ezeket a kiegészítőket a legtöbb embernél magas biztonsági profil és jó tolerancia jellemzi.
Ezek a tápanyagok nagyon könnyen és gyorsan emészthetők, ezért a cukorbetegség kezelésében a tejsavófehérjét legjobb rostban gazdag termékekkel és összetett szénhidrátokkal, például teljes kiőrlésű gabonákkal, gyümölcsökkel, zöldségekkel és magvakkal kombinálni a vércukorszint stabilizálása érdekében. A telítetlen zsírsavak, például a növényi vagy halolajból származó zsírsavak szintén fontos szerepet játszhatnak, mivel gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek.
Miről nem szabad megfeledkezni?
Cukorbetegséggel diagnosztizáltak esetében érdemes szakemberrel konzultálni az étrend-kiegészítők alkalmazásáról, különösen akkor, ha az orvos már felírt valamilyen gyógyszert. Azok számára, akik prediabéteszben szenvednek, vagy egyszerűen csak változtatni szeretnének szokásaikon és regenerálódni szeretnének hosszú ideig tartó helytelen táplálkozás után, olyan természetes gyógymódok jöhetnek szóba, mint a fahéj vagy a berberin. A kutatások jelenleg nagy figyelmet szentelnek a krómnak és a probiotikumoknak.
Forrás:
Amirani, E., Milajerdi, A., Reiner, Ž. et al. Effects of whey protein on glycemic control and serum lipoproteins in patients with metabolic syndrome and related conditions: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Lipids Health Dis 19, 209 (2020). https://doi.org/10.1186/s12944-020-01384-7
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.