A glutamin használatának a sport világában ugyanannyi támogatója van, mint ellenzője. Vannak, akik azt szorgalmazzák, hogy a sportolók ne használjanak ilyen jellegű étrend-kiegészítét, ezt azzal magyarázva, hogy nagy affinitást mutat a glutaminhoz, valamint, hogy képtelen áthaladni a bélgáton. Azonban az ilyen tartalmú étrend-keigészítők folyamatosan megtalálhatók a piacon, és az edző emberek pozitív eredménnyel használják azokat.
Mit érdemes tudni erről az aminosavról, mielőtt elkezdjük használni a terméket a napi étrendünkben?
![Glutamin]()
- Hatóanyag
- Hatás és biológiai szerep
- Étrend-kiegészítés leírása
- Hogyan kell adagolni a glutamint és mivel kombináljuk
- Milyen hatás várható az étrend-kiegészítéstől?
Hatóanyag
A glutamin az aminosavak csoportjába tartozik, részesedése az emberi szervezet aminosavkészletében eléri a 60%-ot. Részt vesz az endogén aminosavak szintézisében, de magának a glutaminnak az emberi szervezetben való szintézise korlátozott.
Hatás és biológiai szerep
Ahogy a bevezetőben is említettük, a glutamin biológiai hatása szervezetünk izomtömegének támogatását jelenti. Fő feladata a glutaminszint pótlása az edzés befejezése után, mely az edzés hatására kimerül. Ezt a fajta hatást antikatabolikus támogatásnak nevezik. Sőt, a véráramban keringő glutamin megvédi az izmokat a glutaminszint ismételt kimerülésétől.
A glutamin emellett védelmet nyújt az emésztőrendszer számára, megvédi azt a "szivárgástól", amely az immunitás javításával, valamint az ételintolerancia vagy az allergia elleni küzdelemmel jár.
A glutaminnak van egy bizonyos anabolikus potenciálja is, ami a szarkoplazmaképződési folyamat felerősödésével jár. Ez a hatás sokkal szembetűnőbb, ha a glutamint kreatinnal kombináljuk, ahol külön-külön fogyasztva a biológiai hatás sokkal gyengébb. Ez azt jelenti, hogy a szervezet a pótlás során képes lesz kompenzálni a nagyobb glikogénraktárakat.
A glutamin-kiegészítés a növekedési hormon szintjét is serkentheti. Ezt alkalmazták a sorvadásos betegségekben szenvedők kezelésére, valamint a testszövetek kiterjedt égési sérülései után. A kiegészítés hozzájárult a kezelési eredmények jelentős javulásához.
Étrend-kiegészítés leírása
Az étrend-kiegészítőkben a glutamin általában szabad formában van jelen, L-glutamin porként. Találkozhatunk ízesített változatokkal is, melyeknek célja a termék fogyasztásának kellemesebbé tétele. Maga a glutamin íze azonban nem kellemetlen a szájban, és személy szerint az adalékanyag nélküli változat használatát javaslom. Kapszuláként és tablettaként is kapható.
Hogyan kell adagolni a glutamint és mivel kombináljuk
A glutamin használata attól függ, hogy milyen biológiai célt szeretnénk elérni.
Az alábbi eseteket különböztethetjük meg:
- katabolizmus elleni védelem - erősítő edzés előtt és után kb 5-10g glutamin bevitele javasolt
- fertőzések elleni védelem - napi 3 adag 5 g mennyiségben
- a belek munkájának támogatása - javasolt olyan bevitel elvégzése, melynek során kb 30-40g glutamint fogyasztunk 5-10 napig, majd a fogyasztását napi 5-10g szintent tartjuk (ez a fajta stratégia általában képzett klinikai táplálkozási szakember felügyelete mellett bonyolítandó le)
A jobb védőhatás érdekében a glutamint ajánlott más aminosavakkal kombinálni:
- edzés előtt és/vagy közben BCAA-val 10 g mennyiségben
- edzés után 5 g leucin vagy körülbelül 15 g EAA-val
Milyen hatás várható az étrend-kiegészítéstől?
A glutaminpótlás elsősorban a szervezet fertőzésekkel szembeni védelmére, az izmok és az emésztőrendszer regenerációs folyamatainak támogatására szolgál.
Elsősorban olyan hatásokra számíthatunk, mint:
- a regeneráció javítása
- a bélműködés támogatása
- a immunrendszer erősítése
- a következő edzésre való készenlét felgyorsítása
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.