Hogyan ápoljuk a száraz bőrt? Vitaminok és kiegészítők száraz bőrre

A víz a szervezet fő építőanyaga, az emberi test tömegének mintegy 80%-át teszi ki. Kulcsfontosságú szerepet játszik a testhőmérséklet szabályozásában, a tápanyagok, anyagcseretermékek szállításában és részt vesz szervezetünk minden biokémiai reakciójában. Hiánya közvetlenül befolyásolja pl. bőrünk állapotának romlását. A bőr felszínén körülbelül 300 ml víz párolog el naponta, ami a hőszabályozó és védő funkciójával áll kapcsolatban.

száraz bőr

  1. Első a hidratálás!
  2. A bőr szerkezete – miből áll a bőr?
  3. A bőr szerepe – melyek a bőr fő funkciói?
  4. Száraz bőr okozói
  5. Milyen vitaminokat és étrend-kiegészítőket használjunk száraz bőrre?
  6. Miről nem szabad megfeledkezni?

Első a hidratálás!

A megfelelő hidratálás tehát legyen a napi ápolás alapja. A száraz bőr érdes, érzékenyebb a sérülésekre, gyorsabban öregszik, viszketéssel és feszességgel járhat, de leginkább nem vonzó és egészségtelen megjelenésű. Hogyan lehet megelőzni a bőr kiszáradását? Mit használjunk támogatásképp? Milyen vitaminokat és étrend-kiegészítőket használjunk száraz bőrre? Ez a szöveg további részeiben fog kiderülni.

A bőr szerkezete – miből áll a bőr?

A tudósok becslése szerint egy felnőtt ember bőre nagyjából két négyzetméter területet foglal el, és kétségtelenül testünk legnagyobb szerve. A legvastagabb pontján 5 mm vastag. Bőr alatti szövetből, dermiszből és külső rétegből, epidermiszből áll. Minden rétegnek megvan a maga funkciója.

Az első, külső réteg - a szaruréteg 5 egymást követő rétegből áll. Folyamatos cserén megy keresztül, a régi keratinociták (hámsejtek) elpusztulnak, lehámlanak és újak váltják fel őket, aminek köszönhetően lehetséges az epidermális megújulás. Megvéd minket az UV sugaraktól, és hidratáltan tartja a mélyebb rétegeket.

A második réteg kötőszövetből és számos kollagénrostból (a bőr fő építőeleme) áll, amelyek annak rugalmasságáért felelnek. Sajnos ebben a rétegben ráncok is kialakulnak. Az intercelluláris mátrix (sejtekkel teli tér, amelyben kollagén és elasztin rostok találhatók) egyik összetevője a hialuronsav.

Utóbbi főként zsírsejtekből (adipocitákból) és kötőszövetből áll, emellett kollagénrostokat (a dermisznél kisebb mennyiségben) és rugalmas rostokat (elasztint) is tartalmaz. Vannak benne idegek, mirigyek, vér- és nyirokerek, ezen felül energiabázisként működik.

A bőr szerepe – melyek a bőr fő funkciói?

Védő - az ún. lipid bevonatot képezi. A bőr savas pH-értékének fenntartásával megakadályozza a kórokozók szervezetbe jutását.

Hőszabályozó - állandó testhőmérséklet fenntartása révén. Az izzadságmirigyek és az apró hajszálerek szabályozzák a hőmérsékletet.

Percepciós – a bőrben lévő receptorok jelenléte lehetővé teszi az ingerek érzékelését.

Vitamintermelő – a bőrben szintetizálódik a D3-vitamin.

Diagnosztika – számos betegség és szervezetünk működési rendellenessége (allergia, hormonális változások, bizonyos anyagok hiánya vagy túlzott mennyisége) a bőr megjelenésében jelentkezik.

Száraz bőr okozói

Bőrszárazság kortól és nemtől függetlenül előfordulhat. Általában a bőr lipidhiányával jár együtt, amelyek felelősek a hidratálásért, valamint a víz- és zsírkezelés szabályozásáért. Az epidermisz nem megfelelően működő rétegéről tanúskodik a kisebb mennyiségű természetes hidratáló faktor (NMF) is, amely vízmegkötő anyagokból (például karbamid, aminosavak, kreatinin, laktátok, PCA sav, glükózamin) épül fel.

A fő okok a következők:

  • nem megfelelő ápolás
  • bőrgyógyászati problémák, betegségek
  • környezeti tényezők, pl. szél, nap, fagy, szennyezett levegő
  • öregedési folyamat
  • A-, D-, C-vitaminban és zsírsavakban szegény étrend
  • genetikai hajlamok
  • túlzott stressz (a kortizol növeli a kollagén és a hialuronsav elvesztését)
  • napnak való túl gyakori kitettség megfelelő UV védelem nélkül
  • bizonyos gyógyszerek, például kortikoszteroidok szedése
  • túl hosszú fürdőzés forró vízben

Milyen vitaminokat és étrend-kiegészítőket használjunk száraz bőrre?

Kezdd a hidratálással

Elsősorban ne feledkezz meg a hidratálásról. Bár a víz az étrend egyik eleme, érdemes megemlíteni a megfelelő mennyiségű fogyasztást. Ha nem szereted a tiszta vizet, ma már számos ízesített termék található a piacon, amelyek finom és frissítő ízt adnak hozzáadott kalória nélkül. Edzés közben használhatunk vízben oldódó izotóniás italokat, melyre a közönséges víznél jóval nagyobb hatásfok jellemző. Ha aktív ember vagy, legalább napi 3 liter vizet igyál meg, amely optimális támogatást nyújt bőrödnek.

D-vitamin

Vitamin D

Ez az a vitamin, amelynek hiányosságai a leggyakoribbak. Mint korábban említettem, a bőr nemcsak a D3-vitamin termelődésének helye, hanem biológiailag aktív formájának célszerve is. A lengyelek 90%-ánál túl alacsonynak találták a vér D3-vitamin szintjét, ezért egész évben ajánlott étrend-kiegészítő formájában szedni.

A D3-vitamin felelős a hámsejtek osztódási képességéért és azok differenciálódásáért, valamint a bőr védőgátjának fenntartásáért. Az epidermisz hidratáltságában is érezhető javulás tapasztalható rendszeres bevitel esetén. A D3-vitamin különösen fontos olyan bőrbetegségek megelőzésében, mint a pikkelysömör, az atópiás dermatitis, valamint a bőrrák. Egész évben 2000 nemzetközi egységnyi adagot kell bevinni. Nagyobb adagok szedését vérvizsgálatnak és orvosi konzultációnak kell megelőznie.

A-vitamin

Behatol a bőrhámba, majd eléri a dermiszt és a bőr alatti szövetet. Felgyorsítja az epidermisz megújulását. Normalizálja és erősíti az epidermisz védő funkcióit és csökkenti a vízveszteséget. A dermisz rétegeiben az A-vitamin fokozza a kollagén és elasztin termelését. A retinoidok a kollagént is védik. Stimulálják a fibroblasztokat (az alacsony aktivitásúakat olyanokra, amelyekre viszonylag magas kollagéntermelés jellemző. Az A-vitamin támogatja a pattanások, atópiás dermatitisz, pikkelysömör, gyulladások kezelését. Feszesebbé, hidratáltabbá és rugalmasabbá teszi a bőrt. Rendszeres időközönként napi 5000 nemzetközi egység használata javasolt.

B-vitaminok

A B-vitaminok esetében elsősorban a riboflavin és a niacin felel bőrünk állapotáért. A riboflavin hiánya gyakran a bőr túlzott kiszáradását okozza, mert befolyásolja az epidermisz keratinizációját és regenerálódását. A niacin pedig hidratáló hatású, a bőr simaságáért, rugalmasságáért is felelős. Serkenti a bőrben a lipidek, főként a ceramidok termelődését. A B7-vitamin szintje is döntő – a kénszerkezeteket tartalmazó biotin felelős a zsíranyagcseréért, ami segít megőrizni a bőr kifogástalan állapotát. Napi 50 mg niacin és 50 mg riboflavin elegendő lesz. A biotin rendszeres időközönként 50 mcg-os adagban vihető be.

C-vitamin

Erőteljes antioxidánsként működik, amely védi a bőrt, ragyogóvá teszi, javítja a hidratációt és véd a szabadgyökök ellen. Befolyásolja a kollagén termelődését. Hatása hatékonyan csökkenti a reaktív oxigén aktivitását, ami lehetővé teszi a kollagénstruktúrák megfelelő állapotban tartását, hosszabb ideig. Napi 500 mg C-vitamin hatékonyan támogatja a kollagén szintézisét a bőrben.

Kollagén

KOLLAGÉN

A kollagén a kötőszövet része. Kötőanyagot képez, amely összeköti a bőrt, a csontokat és a porcokat. A szervezet saját maga termeli, de sajnos az életkor előrehaladtával egyre kisebb mennyiségben. Nagyon fontos a szervezetünkben – testünk összes fehérjéjének 30%-át teszi ki. Kisimítja bőrünket, befolyásolja annak hidratáltságát, rugalmasságát, megfelelő feszességet biztosít, gyorsítja a sebgyógyulást, befolyásolja az erek rugalmasságát. Éppen ezért annyira láthatóak hiányosságai, a bőr petyhüdtté válik, veszít feszességéből, ráncok jelennek meg. Étrend-kiegészítő kiválasztásakor érdemes odafigyelni arra, hogy kollagén hidrolizátum formájában legyen jelen. A napi adagnak 5 és 10 gramm között kell lennie.

Hialuronsav

A hialuronsav a bőr alkotóelemei közé tartozik, fő feladata az optimális hidratáltság fenntartása. A hialuronsav hiánya a bőr kiszáradását, de a kollagén struktúrák károsodását is okozza, ami felgyorsítja a ráncok kialakulását. A napi 200-500 mg-os adag már egyértelmű hatást kell, hogy adjon.

Omega-3 és omega-6 zsírsavak

A többszörösen telítetlen zsírsavak erős tápláló tulajdonságokkal rendelkeznek a bőr számára. A DHA (dokozahexaénsav) bőrünk alapvető építőköve, amely a sejtmembránok állapotáért felelős. Az EPA sav (eikozapentaénsav) védi a kollagénszerkezeteket, véd a káros UV sugárzás ellen. A GLA (gamma-linolénsav) segít a bőrgyulladások, allergiák, akné, korpásodás, pikkelysömör elleni küzdelemben. A zsírsavakat főként Omega 3-ban gazdag étrend-kiegészítőből kell biztosítani napi 1000 mg mennyiségben.

E-vitamin

Mélyrehatóan hidratál, gyulladáscsökkentő. Erős antioxidáns, véd az epidermisz lipidkárosodásától, megakadályozza a bőr repedezését, kisimítja, puhítja és rugalmasabbá teszi azt. Világosítja a bőrt, megakadályozza a hiperpigmentációt és segít eltávolítani a sötét foltokat. A bőr állapotának intenzív támogatásához napi 100 mg E-vitamin bevitele javasolt.

Miről nem szabad megfeledkezni?

  • A szervezet optimális vízszintje az egészséges bőr alapja.
  • Az A, D, E vitaminok hatékonyan védik a bőrt és megőrzik ragyogó megjelenését.
  •  C-vitamin, a hialuronsav és a kollagén megőrzi a bőr épségét és megelőzi a ráncokat.
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből