Kombinálható-e a fehérje kollagénnel?

A fehérjekészítményeket és a kollagéntermékeket (hidrolizátumokat) gyakran használják a sport- és klinikai táplálkozásban, de funkcióik és hatásmechanizmusaik jelentősen eltérnek egymástól. Ezen étrend-kiegészítők helyes kiválasztása és esetleges kombinálása a táplálékkiegészítés céljától, a fizikai aktivitás szintjétől és a szervezet egyéni szükségleteitől függően különböző előnyöket biztosíthat. Vannak olyan speciális embercsoportok, akik számára különösen előnyös lehet ezek egyidejű szedése.

nő - fehérjeturmix

  1. Fehérje és kollagén
  2. A fehérje hatása
  3. A kollagén hatása
  4. A fehérje és a kollagén adagolása
  5. Ki nyerhet a legtöbbet?

Fehérje és kollagén

A klasszikus fehérjekészítmények, beleértve a tejsavófehérje-koncentrátumokat és -izolátumokat, a kazeint, a tojásfehérjét vagy a növényi fehérjeforrásokat (pl. szója, borsó), magas biológiai értékű fehérjéket biztosítanak. A fehérjekészítményeknél elsősorban az esszenciális aminosavak, köztük a leucin, izoleucin és valin tartalmára figyelnek, amelyek fokozzák a szervezetben más fehérjék, köztük az izomfehérjék szintézisét.

A fehérjekészítményekkel ellentétben a kollagén nem tartalmazza az esszenciális aminosavak teljes készletét, és aminosavprofilja sajátos, mivel glicinből, prolinból és hidroxiprolinból áll. A kollagént tartalmazó étrend-kiegészítőkben találhatunk kollagén peptideket, azaz előkezelt fehérjéket, amelyek könnyebben felszívódnak.

A fehérje hatása

A klasszikus fehérjekészítmények kifejezett anabolikus hatással rendelkeznek, aktiválják és fokozzák az izmok fehérjeszintézisét, ami az izomszövet növekedését és regenerálódását eredményezi. Különösen hasznosak az edzés előtti időszakban és a magas fehérjetartalmú étrendben, amelynek célja az izomtömeg építése vagy a testzsír csökkentése a sovány testtömeg fenntartása mellett.

Érdekes, hogy az aminosavak teljes készletét megfelelő arányban tartalmazó fehérjék potenciálisan növelik a glutation szintjét, amely egy erős antioxidáns, amely támogatja az immunitást és a szervezet méregtelenítési folyamatait. Emellett számos neurotranszmitter termelését is befolyásolhatják, köztük a szerotoninét, amely az elégedettség érzésével van összefüggésben, és a leptinét, amely a postprandialis jóllakottságért felelős.

A kollagén hatása

A fehérjekészítményekkel ellentétben a kollagéntermékek elsősorban az emberi csontvázat erősítő funkciót látják el. Kulcsszerepet játszik a kötőszöveti struktúrák integritásának fenntartásában. Fogyasztása a bőr rugalmasságának, az ízületek szilárdságának, a porcok, a szalagok és inak, illetve a sebgyógyulás javulásában nyilvánulhat meg. Ezért a kollagén különösen ajánlott a ráncokkal, sérülésekkel, degeneratív betegségekkel küzdő emberek, valamint az idősek számára, akiknél a természetes kollagénszintézis fokozatosan gyengül.

A fehérje és a kollagén adagolása

WHEY COLLAGEN

Ki nyerhet a legtöbbet?

A fehérje- és kollagén-kiegészítők kombinációjából azok profitálnak a legtöbbet, akik fizikailag aktívak. Például a dinamikus mozgást, ugrásokat vagy hirtelen irányváltoztatásokat igénylő sportágak sportolói, például az atléták, a focisták és a kosárlabdázók profitálhatnak az egyidejű izomregenerációból és a kötőszövet erősítéséből.

Ez a táplálékkiegészítés előnyös lehet az idősebb emberek számára is, akiknél a kollagénszintézis és az izomtömeg csökkenése növeli a szarkopénia és a sérülések kockázatát. A krónikus ízületi fájdalmakban, osteoarthritisben szenvedők és az ortopédiai sérülésekből lábadozók is profitálhatnak, akiknél a kombináció támogathatja az antioxidáns védelmet, az ízületi és izomszerkezetek helyreállítását és a fájdalom csökkentését.

Források: 

  • Aussieker, T., Janssen, T. A., Hermans, W. J., Holwerda, A. M., Senden, J. M., van Kranenburg, J. M., ... & van Loon, L. J. (2024). Coingestion of collagen with whey protein prevents postexercise decline in plasma glycine availability in recreationally active men. International journal of sport nutrition and exercise metabolism, 1(aop), 1-10.
  • Khatri, M., Naughton, R. J., Clifford, T., Harper, L. D., & Corr, L. (2021). The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino acids, 53(10), 1493-1506.
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A terméket hozzáadása megtörtént