Lehet-e kombinálni a hegyi rózsafüzért és az ashwagandhát?

A növényi eredetű anyagok iránti érdeklődés, amelyek mind a fizikai, mind a mentális közérzetet befolyásolhatják, egyre növekszik. Nem lehet nem észrevenni, hogy hogyan változnak a kannabisz birtoklására és fogyasztására vonatkozó szabályok, valamint hogy számos gyógyszergyártó vette fel termékskálájába az adaptogén, azaz a szervezet nehéz körülményekhez való alkalmazkodását elősegítő vegyületeket tartalmazó készítményeket. Bár számos ilyen hatású vegyület létezik, közülük kettőre érdemes különösen figyelni.

ashwagandha

  1. A legjobb adaptogének – a szarvasmarha-gyökér
  2. A legjobb adaptogének – ashwagandha
  3. Adaptogének keveréke – rózsafüzér és ashwagandha

A legjobb adaptogének – a szarvasmarha-gyökér

Az egyik legnépszerűbb adaptogén étrend-kiegészítő a szarvasmarha-gyökér. A különleges hatását elsősorban a szalidrozidok biztosítják. Ezek részt vesznek a neurotranszmitterek (pl. szerotonin) és a neurohormonok (pl. adrenalin) anyagcseréjében, amelyek mind a fizikai, mind a mentális erőfeszítések szempontjából fontosak.

Ezeknek köszönhetően a rózsafüzér különleges, stimuláló hatást fejt ki, amely azonban teljesen eltér a koffeinétől. Javítja a fizikai teljesítőképességet és a koncentrációt, azonban nem stimulálja olyan erősen a sejtek közötti információátadást, mint a koffein. Segít a hangulat szabályozásában rosszabb pszichés állapotban, és antidepresszáns hatással rendelkezik. Különösen hasznos azok számára, akik rendszeresen nagy fizikai vagy szellemi terhelésnek teszik ki szervezetüket.

hegyi rózsaszín

A legjobb adaptogének – ashwagandha

A fent leírt, fáradtság ellen ható energiát adó rózsafüzérrel ellentétben az ashwagandha nyugtató és pihentető hatással bír. Jelenleg ez az egyik legnépszerűbb gyógynövény, amelyet relaxáló hatású adaptogénként tartanak számon. Az ashwagandha alkalmazásának specifikus hatásaiért elsősorban a withanolidok felelősek. Ezek modulálják többek között a gamma-aminovajsavval (GABA) kapcsolatos idegvezetést, amely az idegrendszer ingerlékenységét gátló egyik fő neurotranszmitter.

Rendkívül hasznos lehet azok számára, akik mindennapi életükben nagy stresszel küzdenek, valamint akiknek problémáik vannak az agy „lecsendesítésével” és az elalvással. Érdemes azonban tudni, hogy az ashwagandha és a withanolides nem szigorúan altatószerként hatnak, hanem inkább helyreállítják az idegrendszer stimulációjának és gátlásának egyensúlyát stresszes helyzetekben, ami elősegíti mind az elalvást, mind a koncentrációt gondolatok és egyéb zavaró tényezők tömkelegében.

Adaptogének keveréke – rózsafüzér és ashwagandha

A hegyi rózsafüzérben és az ashwagandhában található biológiailag aktív összetevők tulajdonságai ellentétesnek tűnhetnek, azonban bizonyos esetekben kiegészíthetik egymás hatását. E két gyógynövény kombinációja hasznos lehet azok számára, akik idegrendszer-serkentő szerek alkalmazása után nem szeretnék elveszíteni koncentrációjukat vagy alvási minőségüket.

Míg az ashwagandhát 2-3 hónapos kúrában ajánlott szedni, hogy a hatása jelentkezzen, a hegyi rózsafélék hosszú távú hatása mellett azonnali hatást is kifejtenek. Ezért leggyakrabban az ashwagandhához ajánlott hozzáadni a hegyi rózsaféléket (és nem fordítva), főleg a legnagyobb munkaterhelés vagy stressz idején. Ne feledjük azonban, hogy a legjobb eredmények elérése érdekében a sportban, a munkában vagy az egészség megőrzése érdekében megfelelő mennyiségű alvás és legalább egy rövid szabadság szükséges a legnehezebb időszak után. Ezekről a szempontokról még az adaptogén szedése mellett is gondoskodni kell.

ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD