A magnézium az emberi táplálkozás egyik legfontosabb ásványi eleme. Az étrend összeállítása azonban nem mindig egyszerű, hogy a szervezetben lévő magnéziumtartalmát optimalizáljuk. További problémát jelent a lehető legjobb magnéziumtáplálkozásra való törekvés során, hogy nehéz pontosan megbecsülni a szervezet magnéziumtartalmát.
- A magnéziumnak többirányú hatása van.
- Magnéziumban gazdag étrend - milyen étrend?
- A magnéziumhiány kellemetlen tüneteket okoz
- A szervezet normál magnéziumszintjének visszaállítása
A magnéziumnak többirányú hatása van.
A mai napig több száz biokémiai és élettani funkcióját ismerik a magnéziumnak. Számos, a homeosztázissal, azaz a szervezet egyensúlyával kapcsolatos folyamat lefolyását szabályozza. Fontos funkciója ennek az elemnek a hangulat, a fókusz és a mentális jólét modulálásában való részvétele az idegjelek vezetésére gyakorolt hatása révén.
Ehhez a jelátviteli funkcióhoz kapcsolódik a magnézium szerepe a vérnyomás és a vázizomzat összehúzódásainak szabályozásában. Továbbá ez az elem fontos a vércukorszint szabályozásában, a fehérjeszintézisben vagy az energiaanyagcserében. A szervezet működésének számos szintjén „együttműködik” a káliummal, a kalciummal, a cinkkel, valamint a B-vitaminokkal vagy a D-vitaminnal együtt.
Magnéziumban gazdag étrend - milyen étrend?
A magnéziumhiány ellen védelmet nyújthat a változatos összetevőket tartalmazó napi étrend. Ez az elem a legnagyobb mennyiségben a zöld leveles zöldségekben, valamint a tök- és chia-magokban, a mandulában és a kesudióban található meg. Nem ilyen bőséges, de szintén értékes magnéziumforrások a tejtermékek és a halak. Ha az étkezéseket úgy állítjuk össze, hogy mindegyik tartalmazzon zöldséget, gabonaféléket vagy dióféléket és értékes fehérjeforrásokat, akkor jó eséllyel elkerülhetjük az ásványi anyag hiányának hatásait.
További támogatást nyújthat a folyadékpótlásról való gondoskodás, különösen a magas ásványianyag-tartalmú vízzel történő folyadékpótlás. A szervezetet a hiányoktól védő étrend-kiegészítők széles választéka nagy segítséget jelent a rosszul táplálkozóknak vagy a kivételesen magas magnéziumszükségletűeknek. A hatékony kiegészítésre leginkább elismert kémiai formák a citrát, a laktát vagy aszpartát és a kelát.
A magnéziumhiány kellemetlen tüneteket okoz
Néha a szervezet tápláltsági állapotának magnéziummal történő javítására tett minden erőfeszítés sikertelen lehet. Ez nagyfokú fizikai és szellemi terhelés esetén egyaránt előfordulhat. A sportolók, a fizikai munkát végzők (különösen a magas környezeti hőmérsékleten dolgozók) és azok, akiknek a munkája állandó figyelmet igényel és mentális feszültséget okoz, ezért különösen érzékenyek a hiányra.
A gyomor-bélrendszeri betegségekkel (amelyek zavarják a felszívódást), 2-es típusú cukorbetegséggel vagy alkoholizmussal küzdő embereknek szintén nagy gondot okozhat a magnéziumszint fenntartása. A magnéziumhiány fáradtság, étvágytalanság, akaratlan és fájdalmas izomgörcsök, sőt szívritmuszavarok formájában jelentkezik.
A szervezet normál magnéziumszintjének visszaállítása
Bár a szervezet védekezik a további magnéziumveszteség ellen, amelynek raktárai már kimerültek, a homeosztázis fenntartásához általában mégis további támogatásra van szüksége. Az egyik védekező mechanizmus ugyanis az, hogy ezt az elemet kivonja a csontokból, ami idővel csontritkuláshoz vezethet.
A regenerálódás időtartama számos tényezőtől függ. A magnéziumhiány korrekciója fiatal, egészséges és kipihent embereknél minden bizonnyal gyorsabb lesz, mint idősebb, beteges vagy keményen dolgozó embereknél. Az enyhe hiány akár 24 óra alatt is korrigálható, míg ha a csontok már károsodtak, a teljes homeosztázis helyreállítása napokig vagy hetekig is eltarthat.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.