Mennyit kell a napon lenni, hogy pótoljuk a D-vitamin hiányt?
A napfényvitamin, ahogyan a D-vitamint gyakran nevezik, számos kulcsfontosságú funkcióval rendelkezik az emberi szervezetben. A Földön élő primitív, legegyszerűbb organizmusokban elsősorban az ultraibolya (UV) sugárzás elleni védelmet szolgálta. Az ezt követő évmilliók során azonban e vegyület funkciója kibővült az idegrendszer fejlődésében, a mozgásszervi apparátus (csontok és izmok) felépítésében, valamint az immunrendszer szabályozásában vagy az endokrin rendszer stabilizálásában való részvétellel.
- A D-vitaminhiány mértéke világszerte
- A napfény iránti „igény”
- Napozás vagy D-vitamin pótlás?
A D-vitaminhiány mértéke világszerte
Európa néhány száz évvel ezelőtti iparosodása komolyan megváltoztatta az ember és a környezet kapcsolatát. A friss levegővel és a napfénnyel való érintkezést felváltották az elektromos eredetű fénnyel megvilágított, szellőztetett helyiségek. Amellett, hogy az új épületek, mind a lakóházak, mind a gyárak egyre magasabbak lettek ebben az időszakban, sűrűségük is megnőtt. Ez megzavarta a testben lévő fiziológiai és biokémiai mechanizmusokat, amelyek évmilliók alatt alakultak ki az élő szervezetekben.
A legrosszabb az egészben, hogy ennek hatásait csak az elmúlt három évszázadban figyelték meg (és figyelik meg továbbra is), amióta a világot emberi célokra átalakították. Mivel a D-vitamin a bőrben szintetizálódik a napfénynek való kitettség után, a hiány a hűvös mérsékelt égövi országokban a legsúlyosabb, de mivel egyre többen nem hagyják el a házat, csak a munka, az iskola vagy egyéb kötelességek miatt, ezek a hiányok az egyenlítőhöz közelebb eső területeken is megfigyelhetők.
A napfény iránti „igény”
A világ iparosodásával párhuzamosan az orvostudomány és az egészségtudományok fejlődésének köszönhetően sikerült meghatározni bizonyos ajánlásokat a bőr napozásának mértékére vonatkozóan. Az általános ajánlás szerint a nyári hónapokban, a hét 2-3 napján, a déli órákban naponta 20-30 percet kell „napozni”. Ekkor az arcot és az alkarokat fedetlenül kell tartani, és nem szabad, hogy felhők legyenek az égen. Érdemes megjegyezni, hogy ezek az ajánlások egészséges fiatalokra és felnőttekre, valamint világos bőrűekre vonatkoznak. A napfénynek kitett D-vitamin szintézise rosszabb lehet az idősebbeknél vagy a sötétebb természetes bőrszínnel rendelkezőknél.
Napozás vagy D-vitamin pótlás?
Mivel a D-vitamin az év nagy részében nem szintetizálódik, és a nyári déli órákban (10:00-15:00 óra) gyakran a munkahelyen töltik az emberek, általában a kolekalciferol (D3-vitamin) étrend-kiegészítés hatékonyabb megoldásnak bizonyul, mint a napozás önmagában.
Az egész évben egyenletes méretű adagok alkalmazása segíti a szervezet stabil D-vitamin-szintjének fenntartását, valamint a hiányból való gyorsabb „kilábalást” azoknál, akiknél a diagnosztikai teszt kevesebb, mint 30 ng D-vitamin-metabolitot mutat 1 ml vérben. A táplálékkiegészítési ajánlásokban leggyakrabban előforduló adagok 400 NE (nemzetközi egység), azaz körülbelül 10 µg nagyságrendűek.
HOZZÁADVA:
17/06/2024
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.
https://allnutrition.hu/images/g/minwitaminafgdgfb_638536318341961831.jpg
SFD