Egyes elemek azon részei, amelyeket a szervezetbe kell juttatni, hogy megfeleljenek egy felnőtt szükségleteinek, szinte észrevehetetlenek lehetnek „szabad” szemmel. Nyomukat mikro léptékben, azaz századmilligramm léptékben fejezik ki. Ennek ellenére számos fontos funkciót látnak el az általános fejlődés, illetve az egészség megőrzése vagy helyreállítása szempontjából. A szelén jó példa erre.
- Mi az a szelén?
- Mi a szelén szükséglet?
- Mikor kell szelént szedni?
Mi az a szelén?
A szelén az emberi táplálkozás egyik mikroeleme. Fő funkciója a szervezetben, hogy részt vegyen a pajzsmirigy tevékenységének szabályozásában (hormonjai szintjének optimalizálása) és számos élettani folyamatban, valamint a szervezet szabad gyökök elleni küzdelemben (a glutationszint szabályozása) és az oxidatív stressz enyhítésében.
A szervezetben a legnagyobb mennyiségben a pajzsmirigyben és a vázizmokban található. Az élettelen természetben (egyes földrajzi régiókban az ivóvízben) szelenát és szelenit formájában fordul elő, míg az élelmiszerekben a szelén leginkább, szelenocisztein és szelenometionin formájában van jelen. Ezen formák mindegyike hozzájárulhat a megfelelő tápláltsági állapot fenntartásához. Ennek a mikroelemnek a legnagyobb mennyisége azonban a brazil dióban, a tenger gyümölcseiben és a belsőségekben található. A gabonafélék, húsok és halak fogyasztása szintén hasznos lehet a szervezet szelén szintjének szabályozásában.
Mi a szelén szükséglet?
Bár a szelén hiánya és túladagolása egyaránt káros, különösen érdemes megjegyezni, hogy a világ lakosságának mintegy 10%-a küzdhet ennek a mikroelemnek a hiányával. Túl alacsony bevitele az étrendben, különösen, ha hosszan tartó, hozzájárul a pajzsmirigy alulműködéshez, kardiomiopátiához, legyengült immunrendszerhez, mentális fáradtsághoz és kognitív zavarokhoz, valamint gyermekeknél a fejlődési rendellenességekhez, amelyek neuropszichiátriai betegségekhez vezethetnek.
A felnőtteknek körülbelül 55 µg szelénre van szükségük naponta, kivéve a terhes és szoptató nőket, akiknél ez az érték 60, illetve 70 µg. A gyermekeknél a szükséglet, születés és 13-15 éves kor között nő, 15-ről 55 µg-ra.
Mikor kell szelént szedni?
A leginkább szelénhiányos étrendek azok, amelyek nem túl változatosak, de gazdagok magasan feldolgozott élelmiszerekben. Ráadásul az alacsony fehérjetartalmú étrendet fogyasztók ki vannak téve ennek az elemnek a hiányosságainak, mivel a fehérje megkönnyíti a felszívódását.
Szelénpótlás alkalmazása megfontolandó, ha a fent említett élelmiszerek ritkán jelennek meg az étrendben, valamint a hosszan tartó dialízisben részesülők, HIV-fertőzöttek, akiknél fennáll a szív- és pajzsmirigy betegségek kialakulásának kockázata, ill. elmebaj. A szelént leginkább fehérjében gazdag étkezéssel érdemes bevinni, így reggel és este is lehet alkalmazni.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.