A bélbaktériumok fontosságáról manapság egyre többet beszélnek. A baktériumokat már nem csak a kórokozókkal hozzák összefüggésbe. A bélrendszerünket benépesítő jó baktériumok számos egészségügyi előnnyel járnak, támogatják az emésztőrendszer működését és erősítik az immunrendszert.
- Jó és rossz baktériumok
- Mik azok a probiotikumok?
- Milyen termékekben találhatók probiotikumok?
- Miben áll a bélben élő baktériumok trillióinak munkája?
- Mik azok a prebiotikumok?
- A prebiotikumok egyéb előnyei
- Kinek szólnak a probiotikumok?
- Kiegészítők és fermentált tejtermékek
- Összefoglaló
Jó és rossz baktériumok
A baktériumok szóhoz általában valami rosszat, betegséget társítunk. Azonban nem minden baktérium rossz. Valójában a baktériumtörzseknek csak egy kis része rossz, a többi ártalmatlan, és néhány, mint például a lactobacillus és a acidophilus, létfontosságú számunkra. Ezek a bélrendszerünkben élő „jó” baktériumok felelősek a jó egészségünkért, a működő immunrendszerünkért és mindenekelőtt az emésztőrendszerünk zavartalan működéséért.
Mik azok a probiotikumok?
A probiotikum elnevezés a görög „pro bios” - élet - szóból származik. A probiotikumokat funkcionális élelmiszereknek is nevezik. A WHO meghatározása szerint a probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben adagolva jótékony hatással vannak az egészségre. A Lactobacillus és a Bifidobacterium nemzetségbe tartozó tejsavbaktériumokat használják leggyakrabban probiotikumként. Minden probiotikumként elismert mikroorganizmusnak dokumentált egészségjavító hatással kell rendelkeznie.
Milyen termékekben találhatók probiotikumok?
A probiotikumok megtalálhatók a joghurtokban, savanyúságokban és probiotikus étrend-kiegészítőkben. Ezek bifidus és acidophilus baktériumtörzseket tartalmaznak. Tanulmányok kimutatták, hogy e baktériumok kolóniái a probiotikumok bevitelének növekedésével növekedhetnek a beleinkben, ami az emésztési funkciók javulásához, az immunrendszer fokozott működéséhez és az ételallergiákkal és intoleranciákkal szembeni nagyobb ellenálló képességhez vezet.
Miben áll a bélben élő baktériumok trillióinak munkája?
Először is lebontják és feldolgozzák azokat a tápanyagokat, amelyekkel az emésztőrendszer nem tud megbirkózni. Emellett olyan vegyi anyagokat termelnek, köztük rövid szénláncú zsírsavakat, amelyek hozzájárulnak az egészséges emésztőrendszer fenntartásához.
A probiotikus baktériumok által termelt rövid szénláncú zsírsavak összefüggésbe hozhatók a vastagbél egészségével. Tanulmányok azt mutatják, hogy ezeknek a zsírsavaknak a termelése védelmet nyújthat a vastagbélrák ellen.
Ezenkívül a probiotikus bélbaktériumok által termelt rövid szénláncú zsírsavak befolyásolhatják az étvágyhormonokat, és szerepet játszhatnak az elhízás megelőzésében. Továbbá hozzájárulnak az ásványi anyagok, például a kalcium fokozott felszívódásához. Az immunrendszer 70-80%-a a bélben található.
Mik azok a prebiotikumok?
Vannak még prebiotikumok, amelyek a bélflóránk táplálékai. A prebiotikumok bevitelének növelése a „jó” bélbaktériumok számát is növeli. A prebiotikumok alapvetően alacsony molekulasúlyú szénhidrátok, amelyek megtalálhatók az élelmiszerekben.
Prebiotikumok - meghatározás
A prebiotikumokat úgy definiáljuk, mint az élelmiszerekben jelen lévő vagy azokba bevitt anyagot, amely serkenti a normál bélflóra kialakulását, ezáltal javítja az egészségi állapotot. A probiotikumokkal ellentétben a prebiotikumok nem tartalmaznak mikroorganizmusokat, csak serkentőanyagokat. A prebiotikumok tulajdonképpen olyan élelmiszer-összetevők, amelyek nem emésztődnek meg az emésztőrendszerben, így serkentik a „jó baktériumok” növekedését, befolyásolják számukat és a bélrendszer kolonizációját.
A legismertebb prebiotikumok
Az élelmiszerekben található két legnépszerűbb prebiotikum az inulin és az oligofruktóz. Prebiotikumokat tartalmazó élelmiszerek: spárga, articsóka, cikóriagyökér, póréhagyma, zabpehely, hagyma, búzakorpa, banán és fokhagyma.
Lehetséges problémák
Sajnos egyeseknél előfordulnak bélproblémák, például gázok és puffadás a prebiotikumokban gazdag termékek fogyasztása miatt. Sok esetben ez csak átmeneti probléma, amely megszűnik, amint az emésztőrendszer alkalmazkodik. Néha azonban a probléma tartósabb lehet, olyan emberek esetében, akik érzékenyek a rostok erjedésére. A prebiotikumok okozta kellemetlen hatások kockázatának csökkentése érdekében fokozatosan vezesse be őket az étrendjébe.
A prebiotikumok egyéb előnyei
A prebiotikumoknak más előnyei is vannak! A prebiotikus inulin segít szabályozni a vércukorszintet, és a prebiotikumokban gazdag étrend fogyasztása enyhén csökkentheti a koleszterinszintet.
Ahogyan probiotikus kiegészítőket, úgy prebiotikus kiegészítőket is lehet kapni. Ezek általában cikóriagyökeret, inulint vagy hosszú szénhidrát szálakat, úgynevezett oligoszacharidokat tartalmaznak.
A prebiotikumok természetes forrásaiból származó előnyöket sikeresen kiaknázhatja. A prebiotikumokban gazdag források, mint például a zabpehely, a banán, a fokhagyma, a hagyma, az articsóka és a spárga, emellett vitaminokat, ásványi anyagokat és fitokemikáliákat is tartalmaznak.
Kinek szólnak a probiotikumok?
A probiotikum-kiegészítést leggyakrabban antibiotikum-terápia alatt vagy bizonyos betegségek esetén ajánlják. A mai feldolgozott élelmiszerek, a légszennyezés és a gyakori antibiotikumos kezelések miatt azonban a bélrendszerünkben élő baktériumok száma sokkal alacsonyabb, mint akár egy tucat évvel ezelőtt.
Kiegészítők és fermentált tejtermékek
Tanulmányok kimutatták, hogy a probiotikumok és prebiotikumok fogyasztása jelentősen megnövelte a „jó” bélbaktériumok számát, ami jótékony hatással van az immunrendszerre és az emésztésre. Az élelmiszerekből származó probiotikumoknak és prebiotikumoknak napi szinten jelen kell lenniük az étrendünkben. Időnként érdemes kiegészítéssel is támogatni magunkat.
A prebiotikumok és probiotikumok étrendbe való beillesztésének jó módja az erjesztett tejtermékek, például a kefir és a joghurt. Ezekben az italokban a baktériumtelepek prebiotikus környezetben vannak, így aktívabbak lesznek.
Egészséges savanyúságok
A friss zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonából készült termékek mellett a savanyúságok fogyasztásáról is érdemes gondoskodni, de a probiotikus étrend-kiegészítők is jó választásnak bizonyulnak, hiszen a bennük lévő baktériumok száma sokkal magasabb, mint a joghurtban, ráadásul egy étrend-kiegészítő kapszulában többféle hasznos baktériumot is tartalmaznak.
Azt is meg kell említeni, hogy mára elfogadottá vált, hogy a fizikailag aktív embereknek nincsenek egészségügyi problémáik. Sajnos ez nem teljesen igaz. Bár a sport jótékony hatással van az egészségünkre, becslések szerint a sportolók akár 70%-a is ki van téve a különböző gyomor-bélrendszeri panaszok kialakulásának. Az intenzív sport egyfajta stresszor a szervezetünk számára, és mint tudjuk, ez nincs pozitív hatással a beleink állapotára. Számos klinikai vizsgálat igazolja a probiotikumok hasznosságát sportolók és fizikailag aktív emberek esetében.
Összefoglaló
A probiotikumok és prebiotikumok jelenléte az étrendben jelentősen hozzájárul az emésztőrendszer és az immunrendszer jobb működéséhez.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.