A reflux vagy gastrooesophagealis reflux egy olyan állapot, amelyben a gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe. A táplálékkal együtt a gyomorban termelődő sósav és emésztőenzimek visszatérnek a nyelőcsőbe, ami annak irritációját, égetését - gyomorégést okozza. Ez gyakran a nyelőcső nyálkahártyájának sérülésével jár.
- Vitaminok reflux esetén
- Miről nem szabad megfeledkezni?
- Egyéb kezelési módok
- Mit érdemes tudni és hogyan hasznosítsuk ezt a tudást?
A refluxot okozó tényezők a következők:
- az alsó nyelőcső-záróizom rendellenes működése
- gyomorürülési zavar
- túlsúly
- terhesség.
Vitaminok reflux esetén
Az alábbiakban felsoroljuk azokat a vitaminokat, amelyek tudományos publikációk szerint bizonyítottan javítják a refluxban szenvedők állapotát.
B-vitaminok
A gastrooesophagealis reflux betegségben a B-vitaminok nagyon fontos szerepet játszanak. Egy 2006-ban publikált tanulmány szerint a B-vitaminok más étrend-kiegészítőkkel együtt hatékonyan csökkenthetik a savas reflux tüneteit.
A kutatók vizsgált alanyok A csoportjában olyan étrend-kiegészítő kombinációt alkalmaztak, mint például:
- B-6-vitamin
- B12-vitamin
- B9-vitamin
- L-triptofán
- metionin
- betain
- melatonin
A B csoport viszont az Omeprazolt szedte.
40 napos vizsgálat után az alanyokat megkérték, hogy számoljanak be arról, hogyan érzik magukat. Kiderült, hogy az A csoport 100%-os megkönnyebbülést tapasztalt a táplálékkiegészítő szedése során. A B csoportban viszont a válaszadók 65%-a mutatott javulást.
A-, C- és E-vitamin
Egy 2012-es tanulmányban a tudósok értékelték az: A, C és E-vitaminok hatását gastrooesophagealis reflux betegség esetén. Tanulmányok kimutatták, hogy az A-, C-, E-vitamin kombinációja gyümölcsök, zöldségek és étrend-kiegészítők formájában is megelőzheti a savas reflux betegség negatív következményeit.
Miről nem szabad megfeledkezni?
Ha csak élelmiszerekre hagyatkozol, nem valószínű, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítasz szervezeted számára. Másrészt a túl nagy dózisú vitaminok is károsak lehetnek. A táplálékkiegészítésről kezelőorvossal vagy dietetikussal kell konzultálni.
Egyéb kezelési módok
A megfelelő kiegészítés mellett emlékeznünk kell arra is, hogy a refluxot olyan tényezők befolyásolják, mint a túlsúly (amely megterheli a nyelőcső alsó záróizmát) vagy a rossz minőségű, erősen feldolgozott élelmiszerek fogyasztása. A sült, fűszeres és zsíros ételek lazító hatással vannak a nyelőcső alsó záróizmára, és fokozzák a gyomorsav kijutását.
A savas reflux leküzdése érdekében fontos, hogy étrendünkbe beépítsük a friss gyümölcsöket és zöldségeket. Használatuk szabályozza a testsúlyt, csökkenti a gyomorégés kockázatát, és számos vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst biztosít, amelyek elősegítik a gyógyulást.
Mit tehetünk még:
- fekvéskor ügyeljünk arra, hogy a felsőtestünk kissé magasabban legyen
- kerüljük a nehéz ételeket lefekvés előtt
- csökkentsd a stresszt
- sportolj
- viselj laza ruhákat
Ha rendszeresen savas refluxot tapasztalsz, az életstílus megváltoztatása jelentős enyhülést hozhat. Ad hoc jelleggel igénybe vehetsz népszerű, gyomorégés elleni gyógyszereket. Nem szabad azonban sokáig használni ezeket, mert a későbbiekben felerősítheted a refluxos tüneteket - ellustul a nyelőcső záróizma.
Mit érdemes tudni és hogyan hasznosítsuk ezt a tudást?
A reflux egy krónikus betegség, amelyben a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. A betegséghez gyomorégés, azaz a nyelőcsőben jelentkező égő érzés társul, ami kellemetlen és zavaró. A megfelelő étrend a betegség kezelésének alapja.
A farmakológiai szerek alkalmazása nem közömbös szervezetünk egyéb paramétereivel szemben.
Érdemes elsősorban életmódot váltani, megfelelő változtatásokat eszközölni az étrendben, valamint megfelelő étrend-kiegészítést alkalmazni, ami, mint fentebb láthatjuk, egészen jó eredményeket hoz.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.