Van a cinknek baktériumölő hatása?
A cink olyan sok értékes tulajdonsággal rendelkező elem, hogy leírásához fejezetek vagy akár egész könyvek kellenek. 1869-ben fedezték fel, hogy a növények számára nélkülözhetetlen, 65 évvel később az állatok egészségét befolyásoló szerepét részletezték, majd további 27 év elteltével az emberi táplálkozásban is kötelezőnek tekintették.
- A cink antibakteriális tulajdonságai
- A cink egészségvédő tulajdonságai
Az ezzel kapcsolatos tudományos publikációk folyamatosan bővülnek, csak 2021-ben a cinkről legalább 10 000 alkalommal írtak szakmai folyóiratok. A cinkkel foglalkozó szakemberek egyik kutatási területe a baktériumölő hatása.
A cink antibakteriális tulajdonságai
Bőséges bizonyíték van a cink aktivitására bizonyos baktériumcsoportok növekedésének gátlásában és elpusztításában. A legújabb tudományos kutatások kimutatták az ezen mikroelemben rejlő lehetőségeket, többek között: a mikroorganizmusok elleni küzdelem nanotechnológiai módszereiben.
A cink különféle formái javíthatják a küzdelmet többek között az alábbiakkal: Gram-pozitív baktérium (Staphylococcus aureus), Streptococcus mutans vagy Escherichia coli. Az egyik lehetséges hatásmechanizmusa ennek az elemnek a más fémek receptoraihoz való kötődés, és a baktériumok fejlődése szempontjából fontos anyagok „elvágása”. Folyamatosan felfedezésre kerülnek további mechanizmusok.
Szájhigiénia és élelmiszertárolás
A cink baktériumölő hatását egyre gyakrabban alkalmazzák a szájhigiénés termékekben és a modern élelmiszer-tároló csomagolásokban. Ez nagyon fontos többek között: újszülöttek vagy idősek és/vagy legyengült immunitású személyek esetében. Még egy ártalmatlannak tűnő bakteriális fertőzés is életveszélyes lehet.
A cink egészségvédő tulajdonságai
Mennyire veszélyes a cinkhiány?
Bár lehetetlen kiválasztani az egészség szempontjából legfontosabb ásványi anyagot, sokan a cinket tartják ennek. Befolyásolja a bőr és az emésztőrendszer állapotát, szabályozza az ideg- és immunrendszer működését, lehetővé teszi a vázizmok és a reproduktív rendszer hatékony működését. Az étrendben előforduló cinkhiány számos egészségügyi rendellenességhez vezet, és jelentősen korlátozhatja a gyermekek fejlődését.
A cinkhiány kockázata – kik vannak veszélyben?
E tekintetben a táplálkozási hiány az ország gazdasági helyzetétől függetlenül az egész világon megfigyelhető. A szegényebb országokban ennek fő oka az étrend alacsony szintű húskínálata, és érdemes megjegyezni, hogy a húsfélék jelentik a legértékesebb cinkforrást. Ahol nincs probléma az élelmiszerek elérhetőségével, ott a mindennapi étrendben megtalálható termékek túl magas feldolgozottsága, valamint az olyan trendek jelentik a problémát, mint a veganizmus.
A cink tápláltsági állapotának optimalizálása során az egyik leghatékonyabb eszköz az étrend-kiegészítés. Ezt az elemet többek között citrát vagy glükonát formájában sikeresen alkalmazzák minden olyan ember étrendjének gazdagításához, akiknek célja a hiányosságok megelőzése, de olyan emberek számára is, akiknek „túl kell esniük” a hiányon.
HOZZÁADVA:
18/10/2023
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.
https://allnutrition.hu/images/g/minggggggsmall_638336627666238016.jpg
SFD