Elegendő magnéziumot biztosít a szervezetének a táplálkozással? Ha nem, akkor a krónikus egészségügyi problémák nagyobb kockázatának teheti ki magát. A Dél-Ausztráliai Egyetem kutatóinak tanulmánya új megvilágításba helyezi, hogy a szervezetben több mint hatszáz kémiai reakcióban részt vevő magnézium miért olyan fontos az egészség és a jólét szempontjából. Azt is feltárja, hogy miért nem jutsz elegendő mennyiséghez belőle, és hogyan tudod ezt orvosolni.
- Magnézium és homocisztein
- Milyen egyéb következményei vannak a magnéziumhiánynak?
- Milyen szükség van a magnéziumra?
- A magnézium bevitele az étrenddel
- Összefoglaló
Magnézium és homocisztein
A vizsgálathoz a kutatók 172 középkorú férfit és nőt vettek fel. A különböző vérmarkerek vizsgálata után szoros összefüggést fedeztek fel a vér alacsony magnéziumszintje és a homocisztein magasabb szintje között, amely egy olyan aminosav, amelyet a szervezet a fehérjék lebontásakor termel. Egyes embereknél azért alacsony a homociszteinszint, mert B6-vitamin-, B12-vitamin- vagy folsavhiányban szenvednek.
A B-vitaminok működéséhez magnéziumra van szükség. Amint tehát láthatja, mind az alacsony, mind a magas homociszteinszint bizonyos következményekkel jár.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a vér magasabb homociszteinszintje összefügg az időskori betegségek, köztük a stroke, a szívbetegség és a demencia magasabb kockázatával. Továbbá, ha a homocisztein magas szinten van, károsíthatja a sejt genetikai anyagát, azaz a DNS-t.
Emellett a magnézium számos kémiai reakcióban vesz részt, amelyek a csontok, az izmok és az idegrendszer egészségével kapcsolatosak. Segít szabályozni a vércukorszintet, a vérnyomást és a sejtek energiatermelését. Az alacsony magnéziumszint sejt- és szöveti szinten is hozzájárulhat az öregedéshez, növelve az oxidatív stresszt és a gyulladást. Ezenkívül a magnézium segíti a szervezetet a melatonin termelésében, amely az alváshoz és a szervezet napi ritmusának optimalizálásához szükséges hormon.
Milyen egyéb következményei vannak a magnéziumhiánynak?
A magnéziumhiánynak az energiatermelő anyagcserére és a szövetek öregedésére gyakorolt hatása mellett más következményei is lehetnek, többek között:
- izomgörcsök,
- rendellenes szívritmuszavarok,
- a glükózszabályozás és az inzulinérzékenység károsodása,
- a csontritkulás és a csonttörések fokozott kockázata,
- az asztma és más légzőszervi problémák fokozott kockázata,
- pszichiátriai állapotok, például apatia és depresszió.
Milyen szükség van a magnéziumra?
A magnéziumszükséglet változó lehet. Például bizonyos gyógyszerek hatására nagyobb mennyiségben veszítjük el ezt az ásványi anyagot. Fokozott magnéziumszükséglet jelentkezik a stressznek kitett embereknél, a 2-es típusú cukorbetegségben, gyomor- vagy bélrendszeri rendellenességekben szenvedőknél és még sokan másoknál is. Mindig érdemes konzultálni orvosával, hogy tudja, nem áll-e véletlenül fenn a hiány kockázata.
Általános irányelvként azonban elmondható, hogy a felnőtteknek napi 300-400 milligramm magnéziumot kellene fogyasztaniuk. A magnéziumot étrend-kiegészítőkből, de táplálékból is be lehet szerezni. Érdemes azonban tudni, hogy ezek az élelmiszerek mindegyike tartalmazhat valamivel kevesebb magnéziumot, mint azt általában gondolják, mindez az agresszív mezőgazdasági gyakorlatnak köszönhető, amely kimerítette a talaj magnéziumtartalmát. Ha pedig olyan étrendet fogyasztasz, amely főként ultrafeldolgozott élelmiszerekből áll, akkor nem biztosítasz a szervezeted számára elegendő magnéziumot a szükségleteinek kielégítéséhez.
A magnézium bevitele az étrenddel
Ha több magnéziumot szeretne az étrendjébe, kerülje az ultra-feldolgozott élelmiszereket, és győződjön meg róla, hogy teljes értékű táplálkozást folytat. A legjobb magnéziumforrások a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, a sötétzöld leveles zöldségek, a diófélék, a bab és az étcsokoládé. Ráadásul ezek az élelmiszerek más, az egészséget támogató tápanyagokban is gazdagok.
Íme tippek arra vonatkozóan, hogyan növelheti a magnéziumbevitelét:
- gazdagítsa étrendjét különféle zöldségekkel - különösen sötétzöld leveles zöldségekkel,
- válasszon teljes kiőrlésű gabonát a finomított gabonafélék helyett - a finomítás során ugyanis eltávolítják a gabona magnéziumban gazdag részeit,
- iktassa be étrendjébe a hüvelyeseket - ne feledje, hogy előtte 12 órán át áztassa őket, majd öntse le a vizet, amelyben áztatta őket, ez növeli az ásványi anyagok felszívódását,
- fogyasszon dióféléket és magvakat - chipsek vagy más feldolgozott rágcsálnivalók helyett,
- igyon ásványvizet - ez ugyanúgy tartalmaz magnéziumot, mint a csapvíz. Tartsa tehát hidratáltan magát.
- ne aggódjon a magnézium milligrammjainak számolgatása miatt - ehelyett biztosítsa a magnéziumban gazdag élelmiszerek változatos bevitelét.
Összefoglaló
Ahogy az új kutatások mutatják, a magnéziumhiány megemelheti a homociszteinszintet. Ennek hatása nem biztos, hogy jót tesz nekünk, mivel DNS-károsodáshoz vezethet, és hozzájárulhat az időskori egészségügyi problémákhoz. Mostantól sokkal gazdagabbak az ismereteid a magnéziumhiánnyal kapcsolatos kockázatokkal kapcsolatban.
Tehát győződj meg róla, hogy magnéziumban gazdag ételeket építesz be az étrendedbe. Ha fokozottan fennáll a magnéziumhiány kockázata, vagy nem fogyaszt elegendő, ebben az ásványi anyagban gazdag terméket, akkor fontolja meg a további pótlást. Ha pedig nem biztos benne, hogy mit és milyen adagot válasszon, akkor forduljon orvosához.
Források:
https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-024-03449-0
https://ods.od.nih.gov/factsheets/magnesium-healthprofessional
https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-benefits
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786912/
https://doi.org/10.1007/s00394-024-03449-0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8313472/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19944540/
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.