Érdemes a BCAA-kat edzésmentes napokon is szedni?

Az elágazó láncú aminosavakat, vagy BCAA-kat (elágazó láncú aminosavak) elsősorban a sportolók ismerik, és a tulajdonságaikat különösen jól ismerő csoportot az erő- és erőemelő sportolók és versenyzők alkotják. Bár a BCAA-kat a fehérjében gazdag élelmiszerekkel juttatjuk a szervezetbe, számos olyan eset van, amikor a napi kiegészítés hasznos lehet.

BCAA

  1. A BCAA-k tulajdonságai 
  2. Hogyan kell használni a BCAA-kat? 

A BCAA-k tulajdonságai 

A BCAA-ként emlegetett aminosavak a leucin, az izoleucin és a valin. Ezek építik fel a szervezeteket mind az emberekben, mind a legegyszerűbb szervezetek világából, az állatok és a növények, illetve a gombák és a baktériumok világából. Az emberek és az állatok azonban nem képesek szintetizálni ezeket a vegyületeket a szervezetben. Ahhoz, hogy minden biológiai funkciójukat betölthessék, a napi étrenddel kell őket elfogyasztani. 

A BCAA-k egyik legfontosabb funkciója az izomfehérje-szintézis elősegítésében való részvételük. Ez a hatás az edzés utáni regeneráció szempontjából jelentős jelentőséggel bír. Segít megőrizni a lehető legtöbb izmot a szervezet számára kedvezőtlen körülmények között, azaz túlzottan nagy fizikai terhelés és/vagy korlátozó, kalóriaszegény étrend mellett, és elősegíti az izomszövet túlépítését a megfelelően megválasztott gyakoriságú és intenzitású edzésstimuláció és kalóriatöbblet mellett.

Az erő- és erő-állóképességi sportolók a legnagyobb haszonélvezői a BCAA-k hatásainak, mivel ők szinte egész évben mikrokárosodást okozó gyakorlatokban veszik igénybe az egész testük izmait, mind a napi étrendjük kalóriadeficit és kalóriatöbblet mellett.

Hogyan kell használni a BCAA-kat? 

Az úgynevezett elágazó láncú aminosavakra érdemes odafigyelni mind az edzés, mind az edzés nélküli napokon. Az izomfehérje szintézis három-négy óránként történő serkentése fontos lehet a sportoló edzés utáni regenerálódása szempontjából, ezért hosszú edzések esetén érdemes megfontolni a szedésüket közvetlenül a fizikai aktivitás előtt és után. Rendkívül kimerítő edzésegységek esetén a BCAA-k edzés közbeni szedésének is lehet némi jelentősége, mivel közvetve csökkentik az idegrendszeri fáradtságot. A BCAA adagok általában elérik a napi 10-20 g-ot.

férfi BCAA shakerrel

Az edzés utáni regenerációs folyamat a fizikai aktivitás befejezése után több tíz órával zajlik. Ebben az időszakban a szervezetnek fokozott igénye van a fehérjékre, különösen az elágazó láncú aminosavakra. Ezért nagy izomterhelés mellett érdemes a BCAA-k magas szintű bevitelét biztosítani a nem edzéssel töltött napokon is.

A gyakran és keményen edző emberek ugyanis testsúlykilogrammonként akár 3 g fehérjére is szükségük lehet, amit a hagyományos élelmiszerekkel nem mindig könnyű "túletetni". Ez ugyanis nagy mennyiségű tojás, tejtermékek, húsok, belsőségek, halak és hüvelyesek fogyasztását jelenti. A BCAA adagot a nem edzésnapokon a legjobb a nap folyamán a leghosszabb étkezési szünet közepén elhelyezni (nem számítva a lefekvést).

ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét
A terméket hozzáadása megtörtént
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét