Az élelmiszerekben található vitaminok, általában azonos tápanyagcsoportba tartoznak. A vitaminokban gazdag élelmiszerekben, a zsírban oldódó és a vízben oldódó vitaminok egyaránt megjelennek.. Tökéletes példa erre a tojás és belsőségek, de a hal, a keresztes virágú zöldségek és a bogyók is.
Több vitamin fogyasztása egyszerre
Az egyik legnagyobb tápanyagsűrűségű élelmiszer a tyúktojás. A tojás segíthet a tiamin (B1), riboflavin (B2), piridoxin (B6), folsav (B9), kobalamin (B12), valamint retinol (A) és kolekalciferol (D3) szükséglet kielégítésében. Ha például kelkáposztával fogyasztjuk, a szervezetet ezenkívül niacinnal (B3), pantoténsavval (B5), aszkorbinsavval (C), karotinnal (A), alfa-tokoferollal (E) és filokinonnal (K1) is ellátja.Ha az ételt, krumplival és egy pohár kefirrel kiegészítjük, igazi vitaminkoktélt biztosíthatunk magunknak.
Néha azonban az étrend nem olyan változatos és kiegyensúlyozott, ami megfigyelhető pl olyan embereknél, akik számos ételt nem szeretnek, szigorú diétát tartanak, vagy ételallergiával küszködnek. Ezenkívül egyes gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvedőknél, a vitaminok felszívódása nehezen, vagy nem történik meg. Ezek lehetnek a gyomorral (pl. fekélyek) és a bélrendszerrel kapcsolatos betegségek (pl. colitis ulcerosa).
A fent felsorolt eseteken túlmenően, a magas fizikai aktivitásúaknak, valamint az étvágyzavarral, szenvedélybetegséggel, fájdalommal vagy alvászavarral küzdőknek, gondot okozhat a szervezet megfelelő mennyiségű vitaminellátása. Nagyon alacsony becsült vitamin bevitellel rendelkezők esetében, érdemes megfontolni az étrend kiegészítését, a hiánypótlást célzó készítményekkel.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a konyhai feldolgozás (pl. darabolás,turmixolás, főzés), valamint a készételek tárolása során az élelmiszerekben található vitaminok készlete jelentősen kimerül és a C-vitamin, illetve a B1- és B2-vitamin különösen érzékeny.
Figyelembe véve ezeket a veszteségeket, valamint olyan tényezőket, mint a megnövekedett fizikai aktivitás iránti igény, gyakran kiderül, hogy az étrend vitaminhiányos. Az ilyen esetekben alkalmazott multivitamin étrendkiegészítők, jó emészthetőségű vegyületeket tartalmaznak, és olyan dózisokban fordulnak elő, amelyek lehetővé teszik a gasztrointesztinális traktusból való viszonylag gyors felszívódást.
Vitaminkészítmények kiválasztása
Az összes ismert vitamint tartalmazó étrendkiegészítőkön kívül (a vitaminszerű anyagok, például kolin esetleges hozzáadásával) az ilyen típusú készítmények piaca a következőket tartalmazza: zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K). ), B-vitaminok vagy antioxidáns potenciállal rendelkező vitaminok (A, C, E), vérszegénység elleni (C, B9, B12) vagy csontritkulást gátló vitaminok (D3, K2). Érdemes tájékozódni a napi vitamin ellátásról és eldönteni, hogy az étrend mely pontjai a leggyengébbek, mielőtt a hiánytünetek jelentkeznének.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.