A férfiak potenciáját csökkentő tényezők listája nagyon széles. Sok közülük elkerülhetetlen, mint például az öregedési folyamatok hatása a reprodukciós képességre vagy a természetben és az emberi szervezetben mindenütt jelenlévő mikroműanyagok. Aztán vannak olyan tényezők, mint az anyagcserezavarok és az elhízás, a rossz tápláltsági állapot, vagy a stressz és a függőségek.
![Férfi - potencia kiegészítők]()
A libidó hiánya vagy a gyenge spermaminőség csak néhány a fenti tényezőkből eredő következmények közül. A potencia javításának egyik alapvető eleme az étkezési szokások megváltoztatása. Néhány apró változtatásnak nagy hatása lehet, amit jól példáznak a szervezetben lévő bizonyos vitaminok hiányának szabályozásának hatásai.
- D-vitamin és hormonális egyensúly
- C- és E-vitaminok és a sperma minősége
- B6-vitamin és libidó
D-vitamin és hormonális egyensúly
Kétségtelen, hogy az egyik legfontosabb vitamin az emberi reproduktív egészséggel összefüggésben a D3-vitamin (kolekalciferol). Ez a vegyület az endokrin rendszer fontos része, amelyben számos receptor található a kalciferol számára. A receptorok aktiválása mind az agyban, mind pedig az utána lévő kiválasztó mirigyekben lehetővé teszi a kulcsfontosságú hormonok fokozott biológiai hozzáférhetőségét. A D-vitamin anyagcseréje szorosan kapcsolódik a koleszterinhez, a koleszterin pedig fontos a tesztoszteron vagy az ösztrogének, a nemi hormonok szintéziséhez.
Ezek a hormonok nemcsak a külső jegyeket befolyásolják, amelyek az ember megjelenését alakítják, hanem a viselkedést is, beleértve a szaporodáshoz vezető viselkedést is. A férfiak D-vitaminszintje és a tesztoszteronszint között egyértelmű kapcsolat van, így ez a tápanyag a reproduktív egészség javulásához vezethet. Célszerű a kolekalciferolszintet az ajánlott "tartományokon" belül tartani, azaz egész évben 30-50 ng D-vitamin-metabolit/ml vérben.
![férfi - potencia kiegészítők]()
C- és E-vitaminok és a sperma minősége
A potenciára való odafigyelés másik, étrendtől függő aspektusa a szervezet védelme a szabad gyökökkel szemben, amelyek oxidatív stresszt okoznak. Ennek a folyamatnak a fokozódása figyelhető meg többek között nagyon magas hőmérsékleten és légszennyezettség esetén, dehidratáció, alkohol- és cigarettafogyasztás, valamint erősen feldolgozott táplálkozás esetén.
A legerősebb antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező vitamincsoportba tartozó anyagok a C- és az E-vitamin. Ezek képesek enyhíteni a szervezet potenciálisan káros anyagoknak való kitettségének negatív hatásait. Az oxidatív stressznek való krónikus kitettség következményei közé tartozik például az erek megmerevedése, amelyek jó állapota elengedhetetlen a külső nemi szervek megfelelő működéséhez. Az antioxidánsok továbbá védik a DNS-t a károsodástól.
B6-vitamin és libidó
A D-, E- vagy C-vitamintól is eltérően a férfi potenciát a B6-vitamin, azaz a piridoxin "kínálja". Érdemes azonban megjegyezni, hogy hatása közvetett. A B6-vitamin fontos eleme a jótékony hatású, mobilizáló jellegű neurotranszmitter termelésének. Itt a dopaminról beszélünk, amely többek között a szexuális vágyért felelős. Az impotenciával összefüggésben a hosszú távú B6-vitamin-hiányos állapotok különösen veszélyesek.
Források:
Wehr E, Pilz S, Boehm BO, März W, Obermayer-Pietsch B. Association of vitamin D status with serum androgen levels in men. Clin Endocrinol (Oxf). 2010 Aug;73(2):243-8. doi: 10.1111/j.1365-2265.2009.03777.x. Epub 2009 Dec 29. PMID: 20050857.
Ahmadi S, Bashiri R, Ghadiri-Anari A, Nadjarzadeh A. Antioxidant supplements and semen parameters: An evidence based review. Int J Reprod Biomed. 2016 Dec;14(12):729-736. PMID: 28066832; PMCID: PMC5203687.
Giuliano F, Allard J. Dopamine and male sexual function. Eur Urol. 2001 Dec;40(6):601-8. doi: 10.1159/000049844. PMID: 11805404.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.