Zsírban oldódó vitamin. Tehát ha D-vitamint szedsz kiegészítésként, mindenképpen zsírsavakban gazdag étkezés után fogyaszd - szerintem 30 g elegendő mennyiség lesz. Az is jó ötlet lehet, ha a D-vitamint tejtermékekkel együtt fogyasztod. A bennük található kalcium ugyanis tökéletes kölcsönhatásba lép a D-vitaminnal. Ennek a kombinációnak további pozitív hatásai lehetnek, de erről bővebben alább.
- Honnan jutunk D-vitaminhoz?
- A lakosság nagy részének nincs D-vitaminja
- D-vitamin és elhízás
- Segít-e a D-vitamin a fogyásban?
- Összefoglaló
Honnan jutunk D-vitaminhoz?
A D-vitamint bevihetjük étkezéssel, pl. hallal vagy tojássárgájával. Magunk is előállíthatjuk. Ez akkor történik, amikor védtelen bőrünket napfénynek tesszük ki. Sajnos, mivel az idő nagy részében bent vagyunk (munka/iskola), és olyan szélességi körökön élünk, ahol a napsugárzásnak nem kedvez a magas szintje, nem termelünk elég D-vitamint.
Ilyenkor jöhet segítségünkre a pótlás...
Ha D-vitamin-pótlás mellett dönt, ellenőrizze, hogy a típus fel van-e tüntetve a címkén. Keresse a D3-vitamint.
Mielőtt rátérnék az elhízás és az alacsony D-vitaminszint közötti kapcsolatra, szeretnék rávilágítani egy még gyakoribb problémára - a széles körben elterjedt D-vitaminhiányra.
A lakosság nagy részének nincs D-vitaminja
Becslések szerint az emberek közel 80%-a D-vitamin-hiányos lehet. Tanulmányok azt mutatják, hogy ez az arány gyorsan növekszik.
A szervezet elégtelen D-vitamin-szintje nemcsak a zsírnövekedéssel hozható összefüggésbe, hanem hatással lehet a következőkre is:
- Az immunrendszer csökkent hatékonyságára
- csökkent inzulinérzékenység
- az erő és az izomtömeg gyarapodásának csökkenésére
- csökkent izomállóképesség
- túlzott gyulladás kialakulására a szervezetben
- elhúzódó edzés utáni regenerálódás
- a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázata
- a csontvázkárosodás fokozott kockázata
- csökkent tesztoszteron-kiválasztás
- a rák bizonyos típusainak megnövekedett lehetősége.
Természetesen itt nem értettem egyet az összes olyan veszéllyel, amely a D-vitamin elégtelen termelésével és fogyasztásával jár. Azonban úgy tűnik számomra, hogy a szervezet megfelelő D-vitamin-szintjéről való gondoskodás lehetséges előnyeinek listája már elég hosszú, és arra kellene, hogy késztesse Önt, hogy először is ellenőrizze a szervezet D-vitamin-szintjét. És ha ez túl alacsonynak bizonyul - másodszor pedig arra, hogy elgondolkodjon azon, hogy célszerű-e a napi rutinba beépíteni a pótlást.
Most tehát vizsgáljuk meg, hogy a testzsír mennyisége befolyásolja-e a D-vitamin szintjét...?
D-vitamin és elhízás
A kutatók számos statisztikai vizsgálatot elemezve megállapították, hogy az elhízott embereknek többek között alacsonyabb a 25-hidroxi- D-vitamin (25 (OH) D) szintje. - D-vitamin - szintje a normál testsúlyú emberekhez képest.
Nincs egyetértés e megfigyelés okait illetően, de feltételezik, hogy ezt több tényező (vagy ezek kombinációja) is befolyásolhatja.
Miért alacsonyabb az elhízott emberek D-vitamin-szintje?
Ez azért lehet, mert:
- a túlzott zsírszövet korlátozza a szabadtéri fizikai tevékenység végzésének és a saját D-vitamin-termelésük elősegítésének képességét,
- a zsírszövet a D-vitamin fő raktára, ami a normál anyagcsere-funkciókhoz nem elegendő D-vitamin alacsony rendelkezésre állását eredményezheti,
- túl kevés D-vitamin-tartalmú terméket fogyasztanak.
A szervezet alacsony D-vitamin-szintje és a zsírszövetünk mennyisége közötti kapcsolat megerősítése arra késztethette a kutatókat, hogy feltegyék a kérdést:
Segít-e a D-vitamin a fogyásban?
Most nézzük meg azokat a jelentéseket, amelyek a D-vitamin-pótlás pozitív hatását sugallják a testzsírra és a testsúlyra.
Iráni kutatók elhízott és egészséges nőknek (átlagéletkor ~38 év) napi 25 μg - 1000 NE - D-vitamin-kiegészítést adtak 12 héten keresztül. Ha megvizsgáljuk eredményeiket, észrevehetjük, hogy a D3-vitamin-pótlás a testzsír tömegének jelentős csökkenését eredményezte (2,7 kg VS 0,47 - a placebocsoportban). A testsúlyban vagy a derékkörfogatban azonban nem tapasztaltak változást.
Egy másik - ezúttal amerikai kutatók által végzett - vizsgálat 12 hónapig tartott, és szintén hölgyek, de idősebb - 50 és 75 év közötti - hölgyek bevonásával készült. A D-vitamint napi 2000 NE dózisban alkalmazták kiegészítő protokollként. Mindkét csoport (a kiegészítés és a placebo) csökkentő étrendet és kiegészítő fizikai aktivitást követett.
Nézzük, mit találtak:
A BMI mindkét csoportban hasonló módon változott, de a D-vitamint szedő csoportban nagyobb mértékű csökkenés volt tapasztalható:
- Derék- és csípőkörfogat
- a testzsír szintje
- a törzsön található zsír mennyisége.
Bár még nem vagyunk 100 százalékig biztosak abban, hogy a D-vitamin-pótlás támogathatja a zsírcsökkentési folyamatokat, azt látjuk, hogy erre erős jelek utalnak. A fenti tudományos beszámolók érdekes kiegészítése lesz annak a tanulmánynak az eredménye, amely azt vizsgálja, hogy a D-vitamin-pótlás hogyan befolyásolja a súlygyarapodás mértékét.
Egy nagy amerikai vizsgálatban - amely 4,5 évig tartott - megállapították, hogy azok az emberek, akiknek a szervezetében magasabb volt a D-vitamin szintje, majdnem egy kilogrammal kevesebbet híztak, mint amikor a D-vitamin szintje nem volt elegendő. Ez talán nem túlzó nagyságrend, de ne feledjük, hogy ez a hatás idővel felhalmozódik....
Érdekes lenne látni, hogyan alakulnának ezek a vizsgálatok, ha csökkent természetes tesztoszteronszinttel rendelkező férfiakkal végeznék el őket. Ahogy a bevezető bekezdésekből emlékszünk, a D-vitamin hiánya hatással lehet az alacsony termelésére...
Összefoglaló
Mindannyiunknak gondoskodnunk kell a megfelelő D-vitamin szintről a szervezetünkben: a bevitelről és a napfény hatására történő saját termelésről.
Az esetleges D-vitaminhiány pótlásakor érdemes más mikrotápanyagok esetében is hasonló stratégiáról gondoskodni. Itt külön figyelmet érdemel a kalcium, ezért említettem fentebb a D-vitamin-pótlás tejtermékekkel való előnyös kombinációját, amely szintén a zsírcsökkentést támogató képességéről Ismert.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.