A könyök száraz bőre gyakori betegség, különösen ősszel és télen, amikor az ablakon kívül hideg lesz. A könyök száraz bőrét nemcsak a kellemetlen megjelenés jellemzi, hanem nagyon kellemetlen tapintású is. Elég egy egyszerű hidratáló krém használata a bőr helyreállításához?
![női - száraz bőr a faggyúmirigyben]()
- A könyökön lévő száraz bőr okai
- Mit tegyünk, ha száraz, viszket és fáj a bőr a könyökünkön?
A könyökön lévő száraz bőr okai
A könyök szárazságának oka lehet a helytelen táplálkozás és testápolás. A könyökön lévő bőr szinte teljesen mentes a faggyúmirigyektől, ezért különös gondot kell fordítanunk rá, többek között a megfelelő hidratálással.
Mivel a legtöbb tevékenységünket a kezünkkel végezzük, a könyök gyakran ki van téve horzsolásoknak és ütéseknek. Emellett gyakran támaszkodunk a könyökünkre, ami jelentős hatással van az állapotukra.
Egyéb okok:
- Alkohol tartalmú szappanok és kozmetikumok gyakori használata.
- túl kevés víz fogyasztása
- alacsony páratartalmú helyiségekben való élet
- alacsony omega-3 zsírsavtartalmú étrend
- a bőr elégtelen hidratálása
- a külső tényezők (nap, fagy, szél) elleni elégtelen védelem.
A könyök száraz bőre betegség tünete is lehet. A könyök szárazsága többek között pajzsmirigy alulműködés, atópiás dermatitis, ekcéma, pikkelysömör és cukorbetegség esetén fordul elő. Ha már hosszabb ideje száraz könyökkel küzd, keresse fel orvosát, és végeztessen el egy tesztcsomagot a fenti állapotok kizárása érdekében.
![száraz bőr a könyökön]()
Mit tegyünk, ha száraz, viszket és fáj a bőr a könyökünkön?
Ne vakarja vagy dörzsölje
A száraz könyök dörzsölése és vakarása csak ront a helyzeten.
Ha bőrpikkelyek, pattanások vannak a könyökön - menjen bőrgyógyászhoz
Ha a száraz könyök fájdalmassá válik, pattanások jelennek meg rajta, bőrpikkelyek válnak le - feltétlenül keresse fel a bőrgyógyászt. Érdemes ellenőrizni, hogy nem alakul-e ki gombás fertőzés a könyökön. A könyökelváltozások oka lehet a pikkelysömör is. Ebben az esetben a könyök hidratálása nem elegendő.
Hidratálja a könyökét a megfelelő krémmel
Kerülje az alkoholt és mesterséges anyagokat tartalmazó kozmetikumokat. Ehelyett jól működnek a tejsavat, karbamidot és szalicilsavat tartalmazó krémek.
Gondoskodjon a beltéri levegő megfelelő páratartalmáról
A túl száraz levegő sok otthonban problémát jelent, különösen a fűtési szezonban. Ha a lakásunkban túl alacsony a levegő páratartalma, bőrünk kiszárad. Gondoskodjunk arról, hogy a helyiségeket rendszeresen szellőztessük, és a radiátorokat ne tekerjük a maximumra. Egy párásítót is érdemes megfontolni.
Kényeztesse magát egy otthoni gyógyfürdővel
![női száraz könyök - hidratáló krem]()
A könyök száraz bőrének rendszeres hidratálásra van szüksége. Először azonban próbáljon megszabadulni a hámló, érdes bőrtől. Ezt megteheted egy peeling elkészítésével.
A száraz könyökre való peelinget citrommal és durva tengeri sóval, kávézaccal és olívaolajjal készítheted el. A peeling eltávolítja az elhalt hámsejteket, és javítja a bőr állapotát. A kezelés után a könyök bőrét megfelelően hidratálni kell.
A száraz könyök elleni küzdelemben segít a banánból és tejszínből készült maszk. Egyszerűen készítsünk banánmasszát, adjunk hozzá sűrű krémet, és a főzetet körülbelül 15 percre kenjük a könyökre. A banán többek között A-vitamint tartalmaz, amely visszaadja az elvesztett nedvességet, és helyrehozza a sérült, fakó és száraz bőrt.
A mézből és sűrű natúr joghurtból készült maszk szintén a száraz könyök kezelésére szolgál. A méz antioxidánsokat, aminosavakat, ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. Ráadásul a méz természetes hidratáló, a natúr joghurt pedig enyhíti az irritációt és intenzíven hidratálja a bőrt.
A száraz könyököket naponta kenjük be olívaolajjal vagy kókuszolajjal. Az olívaolaj tisztítja, hidratálja és regenerálja a bőrt anélkül, hogy befolyásolná annak természetes védőrétegét. A kókuszolaj antibakteriális, hidratáló és tápláló hatású.
Vigyázzon az étrendjére
Ahogy korábban említettem, a száraz könyök oka lehet a túl kevés omega-3 zsírsav az étrendben (valamint más telítetlen zsírok). Ügyelj arra, hogy az étlapodon szerepeljen olajos tengeri hal, avokádó, diófélék, olaj, lenmagolaj.
A bőrünk megjelenését meghatározó ásványi anyagok közé tartozik a cink. A cink kiváló forrásai: zabpehely, hüvelyesek, tenger gyümölcsei, tojás, baromfi és marhahús.
Az A-vitamin és az E-vitamin értékes a bőr állapota szempontjából. Az A-vitamin megtalálható: tejben, sajtban, tojássárgájában, vajban, pacalban, májban, valamint a karotinban gazdag zöldségekben és gyümölcsökben (sárgarépa, paradicsom, paprika, sütőtök, brokkoli). Az E-vitamin megtalálható a növényi olajokban (a legtöbbet a repce-, szója- és napraforgóolajban), mogyoróban, mandulában, tojássárgájában, fehér káposztában, csírában, gabonamagvakban, spenótban.
A megfelelő hidratálás szintén fontos. Igyon naponta legalább 1,5-2 liter vizet.
Ne támaszkodjon a könyökére.
Ha ezt túl gyakran tesszük, az biztosan nem tesz jót a már megkeményedett bőrnek. Tartsuk ezt szem előtt, ha órákig dolgozunk az íróasztalnál.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.