Az emberi szervezet biológiai folyamatainak kutatása egyre több információt szolgáltat arról, hogy a mindennapi táplálkozásban elérhető különböző építő és szabályozó molekulák hogyan befolyásolják a különböző szövetek és szervek egészségét és állapotát. Az egyik érdekes mechanizmus a haj növekedési folyamata. A haj, mint a külső megjelenés egyik kulcseleme, évszázadok óta érdeklődésre tart számot mind az orvostudomány, mind a kozmetológia szempontjából.
- A haj szerkezete
- A szelén funkciói és tulajdonságai
- Szelén és a haj állapota
- Szelén és hajhullás
- Szelén és a pajzsmirigy
- Szelén követelmények
- Szelén adagolás
A haj szerkezete
A haj szerkezete főként keratinból, egy kénben gazdag fehérjéből áll. A szőrtüszőben képződnek, amely a bőrben található. A haj fő építőkövei a kénes aminosavak, mint például a metionin és a cisztein. A metionin, amely exogén (esszenciális) aminosav, kulcsszerepet játszik, mivel részt vesz a többi kénes aminosav szintézisében, és biztosítja a keratin szerkezetében a diszulfidkötések kialakításához szükséges ként.
Ezek a kötések adják a haj szilárdságát és rugalmasságát, és teszik azt ellenállóbbá a mechanikai és kémiai sérülésekkel szemben. A kén-aminosavak hiánya az étrendben a haj szerkezetének meggyengüléséhez, hajtöredezéshez, túlzott hajhulláshoz és a természetes fényesség elvesztéséhez vezethet.
A szelén funkciói és tulajdonságai
A szelén előfordulása
A szelén egy nyomelem, amely a természetben kis mennyiségben fordul elő, de az élő szervezetekben számos biológiai folyamatban kulcsszerepet játszik. A környezetben megtalálható a talajban, a vízben, valamint a növényekben és az állatokban. Szelénben gazdag talaj csak a világ bizonyos régióiban található, ami az ott termesztett növények szeléntartalmában nyilvánul meg. Ugyanez vonatkozik az ivóvízre is.
Szelénben gazdag termékek
A legtöbb szelén a Dél-Amerikából származó termékekben található, például a brazil dióban, a halakban, a kagylókban, a húsban, a tojásban, valamint egyes gabonafélékben és zöldségekben. Az emberi szervezetben a szelén főként szerves formában, például szelenometionin formájában, vagy szervetlen formában, például szelenátokban és szelénekben fordul elő. Mindkét forma különbözik biológiai hozzáférhetőségében és a kulcsfontosságú enzimfehérjékbe való beépülési képességében.
Szelén és a haj állapota
A szelenometionin, a szelén szerves formája, egyesíti a metionin aminosav építő tulajdonságait és a szelén védő hatását. Ennek eredményeként a szelenometionin fontos szerepet játszik a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmében, amely különböző betegségekben (pl. autoimmun) vagy toxinoknak (pl. cigarettafüst) való kitettség esetén károsítja a hajhagymákat, és a haj növekedésének károsodásához vezet.
Egy tudományos vizsgálat statisztikailag szignifikáns különbségeket mutatott ki a haj szeléntartalmában az egyes korcsoportok között, a legalacsonyabb szint az időseknél és a szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegeknél volt.
Szelén és hajhullás
A szelén hajban betöltött szerepével kapcsolatos egyik fontos megfigyelés, hogy a telogenetikus alopecia összefüggésbe hozható a szervezetben lévő e mikroelem nem megfelelő szintjével. A telogén hajhullás a haj növekedési ciklusának átmeneti rendellenessége, amelyet a hajhagymák túlzott átmenete jellemez a nyugalmi fázisba, ami a hajhullás növekedését eredményezi.
Szelén és a pajzsmirigy
A szelén védőhatásai közé tartozik a pajzsmirigy működésének támogatása is, amely a tápanyagok feldolgozásának szabályozásában kulcsfontosságú mirigy. A pajzsmirigy hormonokat (trijódtironin, tiroxin) termel, amelyek az egészség különböző aspektusait befolyásolják, beleértve a testhőmérséklet fenntartását vagy a bőr és a haj állapotát.
Szelén követelmények
Felnőttek esetében a szelénszükséglet körülbelül napi 55 μg szelén, bár egyes esetekben, például terhes vagy szoptató nők esetében a szükséglet magasabb. A szelénhiány immunrendszeri zavarokhoz, pajzsmirigyproblémákhoz és a haj állapotának gyengüléséhez vezethet. Az étrend-kiegészítőkben a szelén különböző kémiai formában található meg.
Szelén adagolás
A leggyakrabban használt szelenometionin és nátrium-szelenát, amelyek a szervezetben való biológiai hozzáférhetőségük és stabilitásuk mértékében különböznek. A szeléntartalmú étrend-kiegészítők tipikus dózisai napi 50 és 200 μg között mozognak, ami lehetővé teszi a hiányok hatékony pótlását abban az esetben, ha az étrend alacsony ebben az elemben.
Források:
- Thimaya, S., & Ganapathy, S. N. (1982). Selenium in human hair in relation to age, diet, pathological condition and serum levels. The Science of the total environment, 24(1), 41–49. https://doi.org/10.1016/0048-9697(82)90056-0
- Momčilović, B., Mimica, N., & Prejac, J. (2020). Entanglement of Hair Iodine and Selenium Nutritional Status. Current Developments in Nutrition, 4(Suppl 2), 1456. https://doi.org/10.1093/cdn/nzaa061_084
- Tortelly Costa, V. D., Melo, D. F., & Matsunaga, A. M. (2018). The Relevance of Selenium to Alopecias. International journal of trichology, 10(2), 92–93. https://doi.org/10.4103/ijt.ijt_37_17
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.