A tanulmány átfogó elemzését követően egy kutatócsoport 2020-ban közzétette a tejsavófehérje-alapú táplálékkiegészítők lehetséges egészségügyi előnyeinek jellemzését a cukorbetegségben, cukorbetegség előtti állapotokban és metabolikus szindrómában szenvedők számára. Az eredmények értékes ismeretekkel szolgálhatnak a táplálkozási szakemberek, az orvosok, valamint a sportolók számára.
- Fehérjekiegészítők a cukorbetegek étrendjében
- Milyen előnyei Vannak a tejsavófehérje-kiegészítésnek?
- A fehérjekészítmények használata cukorbetegségben
- Mit kell szem előtt tartani?
Fehérjekiegészítők a cukorbetegek étrendjében
Egy iráni egyetem kutatói részletes áttekintést végeztek az elsődleges adatbázisokban, köztük a PubMed, a Web of Science, a Cochrane Library és a Scopus adatbázisokban, a fehérjetápanyagok hatásait vizsgáló megbízható klinikai vizsgálatok után kutatva. Az elemzés 22 olyan vizsgálatra összpontosított, amelyekben az egyik csoport egy tápanyagot, a másik pedig placebót kapott.
Az egyes projektekben cukorbetegséggel és/vagy metabolikus szindrómával küzdő emberek vettek részt, és a táplálékkiegészítés időtartama 1 és 6 hónap között volt. Az adagolás egyes vizsgálatokban elérte a napi 90 grammot, de a legtöbb esetben nem volt ilyen magas.
Milyen előnyei Vannak a tejsavófehérje-kiegészítésnek?
A glikémiára gyakorolt hatások
A felülvizsgálat egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a tejsavófehérje-kiegészítés jelentősen javítja a glükóz-anyagcserével és az inzulinérzékenységgel kapcsolatos számos mutatót. Konkrétan az elemzés kimutatta a glikált hemoglobin (HbA1c) szintjének jelentős csökkenését, amely a vérsejtek elmúlt hetekben mért glükózszintjét mutatja, az inzulin, a cukorszintet szabályozó hormon, valamint a homeosztatikus inzulinrezisztencia-értékelési modell (HOMA-IR), amely a szövetek inzulinérzékenységét írja le.
A lipidekre gyakorolt hatások
Érdekes módon a tejsavófehérje-kiegészítés a lipidparaméterekre is jótékony hatással volt. A vizsgálat azt mutatta, hogy a trigliceridek, az összkoleszterin és az LDL-koleszterin szintje jelentősen csökkent a tejsavót fogyasztó csoportban. Ezt azért fontos szem előtt tartani, mert súlyos cukorbetegség esetén általában az érelmeszesedés kockázatáról árulkodó mutatók ellenőrzésével is probléma alakul ki.
A fehérjekészítmények használata cukorbetegségben
Egy adag fehérjekiegészítő, amely általában 20-30 gramm fehérjét tartalmaz, fedezheti egy étkezés teljes fehérjeszükségletét. A fehérjebevitel szintjére vonatkozó tipikus ajánlások jellemzően napi 1,2-2,0 g/testsúlykilogramm között mozognak. Ez azt jelenti, hogy egy 70 kg súlyú személy számára akár napi 140 gramm fehérje is ajánlott lehet.
Két-három adag fehérjekészítmény körülbelül 40-90 grammot fedezhet, ami a napi fehérjeszükséglet 30-60 százalékát jelenti. Itt érdemes megjegyezni, hogy ezek a tápanyagok magas biztonsági profillal rendelkeznek, és a legtöbb ember számára jól tolerálhatók.
Ezek a tápanyagok nagyon könnyen és gyorsan emészthetőek, ezért a cukorbetegség kezelésével összefüggésben a tejsavófehérjét a legjobb rostban gazdag ételekkel és összetett szénhidrátokkal, például teljes kiőrlésű gabonafélékkel, gyümölcsökkel, zöldségekkel vagy magvakkal kombinálni a vércukorszint stabilizálása érdekében. A telítetlen zsírsavak, például a növényi vagy halolajokból származó zsírsavak szintén fontos szerepet játszhatnak, mivel gyulladáscsökkentő hatásúak.
Mit kell szem előtt tartani?
A cukorbetegséggel diagnosztizáltaknak érdemes szakemberrel konzultálniuk a táplálékkiegészítők használatáról, különösen akkor, ha orvosa már felírt valamilyen gyógyszert. Azok számára, akik prediabéteszesek, vagy egyszerűen csak változtatni szeretnének a szokásaikon, és ki akarnak lábalni a hosszú ideig tartó helytelen táplálkozásból, megfontolhatók az olyan természetes gyógymódok, mint a fahéj vagy a berberin. A króm, vagy a probiotikumok jelenleg szintén nagy figyelmet kapnak a kutatásokban.
Források:
Amirani, E., Milajerdi, A., Reiner, Ž. et al. Effects of whey protein on glycemic control and serum lipoproteins in patients with metabolic syndrome and related conditions: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Lipids Health Dis 19, 209 (2020). https://doi.org/10.1186/s12944-020-01384-7
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.